S5/KS-028 Vivodnik

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/KS-028 Vivodnik

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Vivodnik je praktično moj domači vrh na katerem sem bil letos že ollla - ne vem kolikokrat, poleti in pozimi, pa še ponoči in podnevi. Ker imam končno dopust in mi občutek glede vremena zjutraj ni dal miru sem sredi dopoldneva na brzino zmetal v in na nahrbtnik še radioamaterskoin ostalo kramo (FT897, akumulator 7Ah, anteno za KV, turne smuči) in se odpeljal proti Menini.
Nad 900m me je pričakalo krasno vreme, jasno in ravno prav mrzlo za hojo. V dolini pa morje. Veter je novozapadli sneg napihal v visoke zamete vendar je hoja prijetna saj teža v nahrbtniku pijetno greje. Na poti me je trikrat zapored zmotil užitkar na motornih saneh, ki je preizkušal svoje znanje in zasmradil pašnike bolj kot vse krave poleti. Razjezil me je tako da, če bi prišel mimo še četrtič bi ga verjetno vžgal (tako bolj počasi) kot v eni od svojih pesmi poje Smolar.
Po dobri uri in pol sem se s smučmi pridrsal do vrha Vivodnika, kjer me je pričakal v ivje okovani razgledni stolp.
Takoj sem se lotil postavitve antene. Na mojo žalost sem ugotovil, da je nova HB-jka za 144Mhz ostala doma na toplem. Zato napnem anteno za 7MHz. PPS sem si uredil kar na vrhu stolpa saj sem imel s seboj samo 2,5m dolg koaks. Malo kdaj imaš možnost, da si s postajo višje kot pa je zgornja točka obešenega invertet V.
Ker je bilo kljub soncu kar pošteno mraz se mi je že pred začetkom pošteno zanohtalo v roke. Po krajšem ogrevanju in montaži rokavic sem pričel z iskanjem proste frekvence. Uf - pogreb, povsod vse polno in komaj najdem prosto frekvenco. Na postaji sem imel moč omejeno na 5W in kar dolgo časa sem klical v prazno. To je verjetno davek za to, ker se nisem najavil. Nato pa le nekaj DL postaj, ki vse po vrsti hvalijo signal. Kako vraga lep signal, če me pa v tem mrazu nihče ne sliši tudi, ko se javljam na CQ. Ali pa nihče ne posluša. Naredim še nekaj zvez toliko, da zadostuje za aktivacijo nato pa me zmoti prijatelj, ki skupaj z soprogo prigazi iz Golic. Debata se lepo zavleče. Ko se prijatelj poslovi ugotovim, da meni zmanjkuje časa, bateriji pa energije. Mraz ji očitno ne ustreza postaj pa se z 9 V ne strinja. Veter, ki je najprej samo rahlo pihljal že nekaj časa povečuje svojo moč zato se odločim pospraviti.
Sledil je lepši del dneva - spust s smučmi do avtomobila.
Kar se aktivacije tiče ni bilo ravno tako kot sem si zamislil je pa bilo sigurno boljše kot pa v teh meglenih časih viseti doma.
Sigurno pa to ni bila zadnja aktivacija med prazniki - me že prijemlje samo cilj še ni določen.

S56JAZ

Vivodnik 10.januar 2009
Zopet sem se po kosilu podal na moj hišni vrh. S seboj sem vzel FT290 in HB9MTN. Dostop enak kot na prejšni aktivaciji.
Na vrhu hočem sestaviti anteno in ugotovim :o , da en del manjka? :evil: Še dobro, da ima postaja vgrajeno palično anteno, :) da sem lahko neredil nekaj lokalnih vez. Prva izmed njih je bil S52RR ki je delal z S5/TK - 012. Delo sem predčasno zaključil saj mi je žena sporočila, da se ji je na smučeh zlomila turna vez :evil: :evil:. Skupaj z turno vezjo so odleteli tudi moji jutrišnji plani (Raduha). Bo treba poiskati nekaj za peš varianto.
Vsekakor pa je bila to moja najtoplejša zimska aktivacija do sedaj, čeprav je bilo še vedno krepko pod ničlo se mi tudi brez rokavic na rokah ni zanohtalo :).


S56JAZ

Vivodnik 13.02.2009

Dostop skoraj enak kot pri prejšnih aktivacijah. Razlika je samo v tem, da avto zaradi snega pustiš precej niže zato sem pa izbral najbolj direktno varianto. Takoj od avtomobila po kolovozu naravnost proti vrhu. Hoje je bilo za cca 1,5ure. Sneg v glavnem dobro drži. Proti vrhu je cca 20cm pršiča, ki je ponekod spihan v zamete in prekrit z zelo tanko skorjo.
Ker je bil odhod pozen me je že kmalu po začetku aktivacije ujela noč. Mraz je kar dobro pritiskal poleg tega pa je še veter naredil svoje. Za dodatno ogrevanje na koncu je poskrbel ravno on, saj mi je s stolpa odpihnil škatlo za postajo, ki se je nato po snegu odpeljala še čez zamet naprej med smreke kakšnih 30m niže. :evil:
Tudi število vzpostavljenih vez je bilo temu primerno - malo. Verjetno nihče ne pričakuje, da bo nekdo v temi s hriba klical CQ SOTA. Sem pa zato hotel narediti malo več nočnih fotografij- razgled je bil namreč krasen. Pa se tudi fotoaparat ni dal. :twisted: Vsak komplet akomulatorjev je zdržal samo eno fotografijo. Še dobro, da sem imel v nahrbtniku dve bateriji, kot rezervo za svetilko. Ti dve sta aparat vsaj za nekaj časa spravili k življenju. Podobno se mi je ponovilo na spustu v dolino. Prva svetilka z ledicami sicer sveti vendar ima za smučanje odločno premalo svetlobe. :shock: Zato aktiviram klasično PETZEL svetilko. Prva baterija zdrži samo 5minut - očitno je že stara. Vstavim nov vložek Duracel, ki nato za silo zdrži ravno do avtomobila.
Za petek in to še trinajstega je bilo težav ravno dovolj.
S56JAZ
Zadnjič spremenil s56jaz, dne 05 Jan 2009, 20:41, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori