S5/KS-030 Orožev vrh

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-030 Orožev vrh

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Po aktivaciji Mozganovega vrha (S5/KS-026) 16. junija 2023, sva kljub ploham, ki so naju ujele ob vračanju nazaj, nekih 500m pred avtom, zbrala še dovolj poguma za Orožev vrh. Le ta se nahaja nad reko in istoimensko dolino Bistra (pri Črni na Koroškem). Ker sva bila tukaj prvič, nisva vedela, kaj naju čaka. Kasneje sva ugotovila, da cesta pelje skoraj čisto do vrha. Ker pa so naju lovci, ki so na nekem ovinku postavljali lovsko prežo opozorili, da je višje gor po cesti proti Oroževem vrhu delovni stroj, sva parkirala kar hitro, v nekem križišču. Vi se lahko lepo peljete naprej. Zaradi tega dogodka (stroja potem sicer nisva srečala) bom tokrat podal izjemoma tri možna izhodišča. Prvo se nahaja tam, kjer sva parkirala midva. Od tod boste peš do vrha potrebovali vsega še kakšne pol ure ali manj. Vrh je blizu. Drugo parkirišče je nekje na pol poti, a je cesta do tam že nekoliko bolj ''gozdna'', vendar še vedno dovolj dobra za normalen avto. Od tu bo do vrha nekih 20 minut lahne hoje. Tretja možnost parkiranja je še višje, skoraj na cilju. Če se pripeljete do sem, boste do vrha imeli manj kot 5 minut. Od te, zadnje možnosti parkiranja (koordinate št 3.) vodi do vrha le še nekaj metrov kolovoza.

Parking koordinate
prva možnost: 46.4523, 14.8119 – najnižje, parkiramo v križišču, desno višje
druga možnost: 46.4532, 14.8043 – parkiramo nekje na pol poti
tretja možnost: 46.4545, 14.8090 – parkiramo tik pod vrhom, do vrha vodi potem kolovoz

Opis poti do parkinga-izhodišča
Najprej se zapeljemo v Črno na Koroškem in v krožnem križišču nadaljujemo v smeri Podpece, Tople in Koprivne. Nekoliko naprej bomo prišli do večjega križišča z mostom čez reko Mežo. Tam zavijemo levo proti Bistri. Nato nadaljujemo vse do naslednjega križišča, že globoko v dolini Bistre, kjer zavijemo desno. (glej sliko 1). Nazadnje pridemo še do odcepa, kjer zapustimo asfaltirano cesto in zavijemo ostro desno, po klancu navzgor na makadamsko gozdno cesto. (glej sliko 2). Ta cesta nas pripelje do cilja. Najbolj enostavno je, da imate vklopljeno navigacijo, z enim od parking koordinat, ki sem jih navedel.
Morda samo v vednost: iz ljubljanske smeri vas bo navigacija hotela peljati čez Bele Vode. Izberite raje pot – Velenje, Šoštanj, Zavodnje, preval Sleme, Črna na Koroškem. Ta pot je najoptimalnejša, z samo enim, malo slabše vzdrževanim asfaltnim delom. Drugače je cesta lepa, a precej ovinkasta. Bodite pazljivi na motoriste, ki tu radi polagajo ovinke.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Nedvisno od kje boste začeli hoditi, na Orožev vrh boste dostopali po gozdni cesti. Če boste parkirali točno tam, kot sva parkirala midva, na koorinatah št. 1, pot nadaljujete par metrov nazaj in navzdol, ter naprej po cesti, po kateri ste se pripeljali. Potem vas bo cesta pripeljala do druge možnosti parkiranja – koordinate št. 2. Če se vam res ne hodi in avto ne smili preveč, se lahko pripeljete še višje, na koordinate št. 3.

Vrh
Vrh je lepa, odprta gozdna jasa. GSM signal je prisoten. Prostora za KV žice je dovolj. Žal zaradi bližajoče nevihte, zaradi katere sva morala hitro pobegniti, nisem uspel in ne želel se izpostavljati možnosti udara strele. Zato ne vem, kako je z UKV-jem. A zagotovo lahko pričakujemo povsem čista banda, brez motenj.

Zaključek
Orožev vrh je simpatična SOTA lokacija, primerna tudi za ljudi, ki imajo težave s hojo. Le nekih 100m blagega klanca bo potrebno, da po kolovozu dosežete vrh. (če ste se pripeljali do koordinat št. 3). Orožev vrh je zaradi vsega tega zelo primeren tudi za zimsko aktivacijo, saj bi se dalo oditi peš, iz nekje spodaj, tudi ob zasneženi cesti. Dobra priložnost za zimski izlet. Morda še kdaj uspem resneje aktivirati ta hrib. Tokrat, sem postavil svoj ''osebni minimalni aktivacijski rekord'' s samo osmimi zvezami v petih minutah dela. In to brez enega samega Slovenca. Z naravo in strelo se pač ni za igrati. Opletajoč na vrhu hriba s kovinsko postajo in štrlečo teleskopsko anteno v goli roki. Ah, radioamaterji pač.

Youtube filmček se nahaja tukaj:
https://www.youtube.com/watch?v=ULqs0Qw ... U3cw%3D%3D

SLIKA_1_zavijemo desno
SLIKA1_OROŽEV_VRH_Zavijemo desno.jpg
SLIKA1_OROŽEV_VRH_Zavijemo desno.jpg (6.05 MiB) Pogledano 336 krat

SLIKA_2_zavijemo ostro desno navzgor na gozdno makadamsko cesto
SLIKA2_OROŽEV_VRH_Zavijemo na gozdno cesto.jpg
SLIKA2_OROŽEV_VRH_Zavijemo na gozdno cesto.jpg (6.68 MiB) Pogledano 336 krat

Parking št.1 (koordinate št.1) Smer odhoda označena s puščico
OROŽEV_Parking1A.jpg
OROŽEV_Parking1A.jpg (5.72 MiB) Pogledano 336 krat

Parking št.1 (koordinate št.1) gledano od zgoraj navzdol. Smer odhoda označena s puščico
OROŽEV_VRH_Parking_1B.jpg
OROŽEV_VRH_Parking_1B.jpg (5.24 MiB) Pogledano 336 krat

Parking št.2 (koordinate št.2) Nadaljujemo po desni cesti navzgor
OROŽEV_VRH_Parking_2.jpg
OROŽEV_VRH_Parking_2.jpg (7.66 MiB) Pogledano 336 krat

Parking št.3 (koordinate št.3)
OROŽEV_VRH_Parking_3.jpg
OROŽEV_VRH_Parking_3.jpg (8.67 MiB) Pogledano 336 krat

Tik pod vrhom Oroževega vrha
OROŽEV_VRH_Tik pod vrhom.jpg
OROŽEV_VRH_Tik pod vrhom.jpg (6.36 MiB) Pogledano 336 krat

Razgledi z Oroževega vrha_1
OROŽEV_VRH_Razgledi_1.jpg
OROŽEV_VRH_Razgledi_1.jpg (6.87 MiB) Pogledano 336 krat

Razgledi z Oroževega vrha_2
OROŽEV_VRH_Razgledi_2.jpg
OROŽEV_VRH_Razgledi_2.jpg (7.32 MiB) Pogledano 336 krat

Po bliskovito hitro končani aktivaciji beživa pred nevihto
OROŽEV_VRH_Beživa pred nevihto.jpg
OROŽEV_VRH_Beživa pred nevihto.jpg (6.81 MiB) Pogledano 336 krat

Strah pred nevihto je začasno izginil, ko je zagledala gozdnega prijatelja
OROŽEV_VRH_Glej kaj sem našla....jpg
OROŽEV_VRH_Glej kaj sem našla....jpg (6.71 MiB) Pogledano 336 krat

s53xx
Prispevkov: 382
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/KS-030 Orožev vrh

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Živjo Sandi. Lepe opise delaš in še posebej me veseli, da so to opisi, ki "manjkajo" na forumu oz. so prvi opisi.
Tudi slik je sedaj polno, kar posebej popestri opis. Priporočam pa, da pred nalaganjem slik le-te zmanjšaš. Problem se že pojavi pri gledanju članka, kaj šle pri porabi prostora na strežniku. Namesto ene lahko potem pripopaš kar 10 drugih, kar pa ni malo ;)
lp Slavc

S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

Re: S5/KS-030 Orožev vrh

Odgovor Napisal/-a S57S »

Zdravo Slavc. Kot vidiš, se sedaj lahko direktno na server naložijo več kot le tri fotke. Govoril sem z Bajkotom in je sedaj odprl velikost in število slik na ''neomejeno''. Tudi sam sem kar malo s strahom dal gor prve slike s tako veliko resolucijo, a kot sem razumel Bajkota, to ni več problem, saj je diskovje dovolj veliko. Vsaj tako sem ga razumel. Moraš pa priznati, da so slike s tako resolucijo lepe. Sploh na velikih monitorjih. Kar potegnejo me nazaj tja gor, v hribe. Seveda prisrčno upam na kakšne prispevke in slike tudi od drugih SOTAšev. Slike so res, z današnjo tehniko fotoaparatov v GSM-ih lahko neverjetne. Pa še nekaj je. Tak zapis, vsaj meni vzame kar precej časa in zelo sem vesel, da se mi ni treba ukvarjati še s kakšnim Irfanom in resajzi. Če so slike res tako nemogoče prevelike, predlagam da sysopi naštimate avtomatski resize v željeno resolucijo. In da se nam uporabnikom ni treba ukvarjati še s tem. Tako ima že mnogo let QRZ.COM. Skratka, grafika in resolucija, TB diskovje in procesorji gredo v nebesa. Mogoče pa bo čez dvajset let, ko nas bo, ali ne bo več, nekdo vesel tako kvalitetnih slik. Gledam z očmi v prihodnost, ne v preteklost. Zdaj manjka samo še to, da nekako nazaj oživimo tale forum. In pa da navdušimo še kakšnega novega ali starega SOTA mačka, da se reaktivira in morda tudi tu kaj objavi. 73, Aleksander, S57S

Odgovori