S5/KS-059 Veliki vrh

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
S56LXN
Prispevkov: 246
Pridružen: 14 Jan 2009, 08:30

S5/KS-059 Veliki vrh

Odgovor Napisal/-a S56LXN »

Eden od Velikih vrhov je tudi včerajšnji 1545m visok med Logarsko dolino in Matkovim kotom, ki do sedaj še ni bil aktiviran, nanj pa sem šel z Matkovega kota.

Cesta v Matkov kot je sedaj asfaltirana do tistih lokostrelcev. Naprej pa po makadama (po izumitelju McAdam-u, škotskemu inženirju in graditelju cest) do razcepa za Matkov škaf in kmetijo Matek.
Sto metrov naprej v smeri Matkovega škafa sem zavil ostro levo in na produ suhe struge parkiral.

Levo v hrib zavije gozdna cesta, po 20m pa desno navzgor strma traktorska pot, po kateri bi moral iti po nasvetu nekega poznavalca treh dolin. Jaz lenoba sem pa raje nadaljeval po gozdni cesti, ki je bila položnejša. Kmalu sem uvidel svojo napako.

Torej: zaviti je treba desno navzgor!

Slika



Tiste položnejše ceste je bilo hitro konec, zato sem odšel navzgor v strm gozd. Biti moraš kar previden, da ne stopiš na kako vejo pod listjem, da te ne spodnese. Nato pa sem le prispel do tiste prave traktorske poti. Je strma in ilovnata, še dobro, da že nekaj časa ni bilo dežja. Po dežju raje ne hodite tam. Pot vodi v smeri SZ, na višini malo pod 1000m pa se obrne proti jugu in vodi do dobrih 1000m n.m. in je tu skoraj vodoravna. Tam sem srečal dva gamsa. Pot se konča pred ozko strmo grapo. Potem pa spet desno v strm gozd proti jugu, nekje listje, nekje skale, nekje hudourniške grape. Potrebno je iskati prehode proti vrhu, strmo, nevarnost zdrsa. Po manjšem grebenu sem našel neko drugo, ožjo in starejšo vlako, ki se neha na ~1300m. Ne vem, kje je začetek te vlake, mogoče že spodaj še bolj desno od nove traktorske.

Levo od konca te vlake je bil teren bolj prepaden, zato sem zavil desno v strm gozd v smeri vrha.

Slika

Slika



Skozi že redek gozd in malo ruševja sem prispel do ozkega žlebu, levo ali desno ni bilo kakega prehoda, zato sem začel po njem lesti navzgor. V zgornjem delu pa je bilo zame neplezalca pretežko. S težavo sem splezal 10m nazaj in se podal desno v ruševje, čeprav sem že v žlebu mislil prvič odnehati. Na začetku sem lahko še malo iskal prehode, potem pa je to postalo zelo gosto. Nekje sem se plazil pod debelejšimi borovimi vejami, nekje sem hodil po vejah, se zatikal s palicami, nahrbtnikom, hlačami, bil smolnat, skratka ena velika je..
Hotel sem že drugič odnehati, ko sem še bolj desno zagledal par dreves in vmes malo brez ruševja. Bilo je še bolj strmo in končno sem skozi malo redkejše ruševje z južne strani prilezel na manjši vrh na grebenu. Potem pa brez težav po grebenu do vrha.

Viharnik pod vrhom

Slika



Pod vrhom

Slika





Veliki vrh

Slika



Mogoče se na fotografiji ne vidi prav dobro, a prostora na ozkem grebenu je bolj malo, pa kar nekaj kamnov je razmajanih. V smeri proti Matkovem škafu je kar prepadno.
Na pohodno palico, ki sem jo založil s kamni sem postavil HB9MTN in naredil 12 zvez na 2m in z isto anteno še eno na 70cm z Marijanom. Ena zveza na 2m je bila S2S s Paulom OE8SPW/p

Razgledi z vrha so bili na sosednje hribe božanski

Slika

Slika



Matov škaf letos zaradi malo snega ne bo globok. Priporočjiv obisk bo v prvi polovici maja (poznavalec treh dolin)

Slika



Spet sem med aktivacijo pozabil na fotoaparat. Jaz potem

Slika



Nazaj grede sem šel po grebenu v smer S-SV slabih 200 višinskih metrov in nato levo po slabo vidni stezi (najbrž gamsja). Pot se je nehala v ozki grapi, po kateri sem sestopil z manjšimi težavami.

Slika



Po 200m grape, po kateri se večkrat nehote sprožil kamenje (dobro, da ni name priletelo kaj od zgoraj), se prispel točno do tistega dela grape, kjer se konča traktorska pot. Potem pa po njej do avta.

Točnega odgovora, kako priti gor in dol nimam. Za gor bi bila možna pot po eni starejši ožji vlaki, ki se odcepi levo na preje omenjenem desnem ovinku traktorske poti malo pod 1000m.
Upam, da se tam lahko pride na greben, po katerem se brez težav pride na vrh. Za dol sem jaz mogoče zavil po grebenu prekmalu levo. Možno je, da bi nižje brez težav na traktorsko pot.
Upam, da sem po opisal malo bolje, kot na hribi.net.

Hvala vsem, ki ste si mi oglasili, Acu pa še za spot.
73, Bojan

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/KS-059 Veliki vrh

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Nora tura :D, ki verjetno ne bo imela veliko posnemovalcev. Če pogledamo tole karto, kje približno si pustil avto? v bližini Izvira Jezere ali južneje?
Gledam ortofoto in malo severneje, tam okoli gozdne poti, ki pelje vzhodno od kote 861, se vidi preseka, ki bi lahko bila tudi vlaka. Pripelje na greben označen kot Vranički keri. Vsaj po karti nebi smelo biti prepadnih kamnitih sten, je pa vseeno strmo.
Tudi od kmetije (ali karkoli že je) Vrlovčnik (še bolj severno) se v gozdu vidijo poti, ki peljejo pod Vrlovec 1245 in morda naprej na greben. Vsekakor pa tura za suho vreme spomladansko vreme. Jeseni, ko pade listje, je verjetno še vse bolj zoprno.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
S56LXN
Prispevkov: 246
Pridružen: 14 Jan 2009, 08:30

Re: S5/KS-059 Veliki vrh

Odgovor Napisal/-a S56LXN »

Jure,
avto sem pusti malo južneje od izvira Jezere, cca 100m od odcepa za Matka, sem pa žuborenje vode slišal , ko sem šel gor in dol. Vlake sigurno ne potekajo vzhodno od Velikega vrha, le SZ. Listja je bilo še sedaj zelo veliko, nekje do 20cm. Problem pa je, kaj je pod listjem?
Ena od meni predlaganih poti mi je bila tudi južnejša čez Zabrložnico, ki pa je veliko južneje in bi bilo treba do Velikega vrha čez tri vrhove.

V planinski karti Kamniške in Savinjske Alpe je vrisana pot od Doma planincev v Logarski dolini na sedlo med Velikim vrhom in sosednjim južnim Zgornjim Pavličevim Koglom in v Matkov kot. Tu se začne malo južnije od lovske koče, do kamor gre cesta v Matkov kot proti Matkovem škafu.

Bojan

s53xx
Prispevkov: 382
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/KS-059 Veliki vrh

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Bojan čestitke za aktivacijo. Skoraj upam trditi, da bo ta vrh izmed Velikih vrhov najslabše obiskan (aktiviran).
Tvoja aktivacija pa je tudi izpraznila nabor neaktiviranih SOTA vrhov v KS področju, ali drugače,
lovci so že imeli možnost delati vse SOTA vrhove v tej regiji.

Pa novim zmagam naproti, Bojan!

lp
Slavc

Odgovori