S5/KS-028 Vivodnik

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/KS-028 Vivodnik

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Malce z zamudo.
Kljub temu, da sem bil na Vivodniku letos že večkrat za aktivacijo ni bilo pravega časa niti volje. Razlog je bil predvsem v tem ker sem hotel narediti eno "bl ornk" zadevo, za katero bo potrebno malo več časa. Aktivacija naj bi bila zvečer in to predvsem na 3,5 in 7MHz. Zadeva pa je izgledala nekako takole:
Z planiranim sobotnim delom sem končal malo prej in namesto, da bi pokosil še travo okrog hiše YLki izjavim, da grem na Menino malo fotografirat sončni zahod in naredit kakšno vezo. ;)
Zaradi lenobe izberem najkrajši in najlažji dostop - izpred planinskega doma na Menini. Tam srečam soseda, ki se tja pripelje na motorju in ponosno izjavi, da je malo prej nabral 5kg gob. Halooo!!! Jaz pa zjutraj dve uri lazim po gozdu in najdem dve???
Zbašem opremo v nahrbtnik in se malo slabe volje odpravim proti 15 min oddaljenemu Vivodniku. Na vrhu me pričaka vse polno malin in kar precej časa se pasem okrog razgledenga stolpa kakor medved. Končno se le odpravim postaviti opremo. Na ploščadi razglednega stolpa dvignem svojo novo polagalko, ki mi jo je končno uspelo opremiti z vsemi objemkami in ojačitvami na koncih elementov. Na polagalko pripnem inv. V za 7 in 3,5MHz. Spustim se s stolpa na tla in z vrvicami napnem oba kraka. Polagalka je seveda malo upognjena ampak povsem v mejah normale. Med vzpenjanjem nazaj na stolp pa na vrhu stopla nekaj zahrešči in mimo mene veličastno prileti zgornja polovica moje nove polagalke vključno z napajalnim kablom na katerem malo nad tlemi tudi obvisi. :?:
Preklinjam, da se kar kadi in tuhtam kaj sem pa spet z........ :twisted: :twisted: Spustim se ponovno na tla in po pregledu podrtije ugotovim, da krivda ni bila na moji strani temveč je šlo za skrito tehnično napako. :?
Očitno je bil mali poševnooki izdelovalec antene preveč navdušen pri brušenju antene in je enega izmed elementov malo preveč pobrusil. Zato se je element na spoju lahko preveč izvlekel. Po sledeh zloma ugotovim, da sta se elementa na mestu spoja prekrivala samo za dobra 2 cm. Moje ojačitve z ribiško vrvico na zgornjih koncih elementov so se izkazale kot kavalitetna zadeva saj je spodnji element ostal nepoškodovan. Šibka točka vsakega elementa pa je spodnji konec, ki ostane v nižjem elementu. Ta del je tanek in ob malo večji obremenitvi, se preveč izvlečen element deformira in zdrobi. :evil:
Aktivacijo na nižjem delu KV tako predčasno zaključim.
Sončni zahod so mi požrli oblaki, ki so se nakopičili na zahodu in fotografiranje je seveda odpadlo.
Tako se lahko v miru posvetim samo delu na višjih KV bandih in 2 m. Vendar tudi tu na KV ne gre brez težav. Očitno je lokacija na vrhu stolpa za mojo kratko ribiško palico previsoko, radiali s stopla visijo preveč navpično in posledično je SWR je nenormalno visok. Brez najave gre aktivacija na SSB že ponavadi bolj slabo zato je bil tudi tokrat uspeh temu primeren.
No aktivacija na 2 m je bila takšna kot ponavadi, čeprav je bil marsikdo presenčen kaj delam na vrhu hriba že v popolni temi. Za popestritev se mi malo pred zaključkom na moj CQ oglasi YO2LZA/p, ki dela z lokatorja KN15. Najprej sem pomislil, da me nekdo zafrkava saj je bil signal neverjetno močan. Pove, da dela na višini 1500m in z 10el yagico. Jaz pa skoraj na isti višini iz z HB9MTN ter 5W, ki jih spravi skupaj moja FT817.
Tako se je moj QRB z HB9 antenami popravil z 400 na kakšnih 600km in vsaj s tem rezultatom sem bil ta večer lahko zadovoljen.


S56JAZ

Odgovori