S5/KS-004 Planjava

Moderator: s58r

Odgovori
S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

S5/KS-004 Planjava

Odgovor Napisal/-a S57MB »

Napoved vremena pretežna oblačnost.No po 30 letih hribolazenja vem kaj to pomeni,zato se nisem oziral toliko na to.Plan ,ki sem si ga zastavil (planjava -brana)se je izjalovil zaradi narave.Ja tako je .Narave nikoli ne podcenjujmo.No pa da začnem od začetka.Ob 6 uri zjutraj me sin dostavi z avtomobilom na krožišče v logarski dolini,ki je bila moja izhodiščna točka.Vršaci so bili dokaj čisti in prijeten jutranji zrak je bil kar dober sopotnik.Po desetih minutah zmerne hoje pridemo po cesti pod slap savinje.Tu skrenem levo čez mostiček in začne se prva malo bolj strma vzpetina dokler ne pridemo na vrh slapa ,ki grmi v globino.Tukaj prečkamo drugič savinjo čez mostiček in se ob desni strani vzpenjamo par metrov ob jeklenicah in stopnicah nato malo med večjimi skalami dokler ne pridemo do izvira savinje.Tu je čas za prvi počitek,požirek kristalno čiste vode ter pogled na vršace.Toda ne zamudim se dolgo in po prijetnem sprehodu skozi gozd ,ki se rahlo dviguje pridem do ceste.No tu se že pred postojanko GRS odcepi ena pot desno v smeri sedla in turskega žleba,levo pa proti planinski koči.Prestopimo par stopnic,ki vodijo tik do koče.Nisem se ustavljal in ob koči grem desno Širša pot nas vodi rahlo navzdol do oznake.Levo kamniško sedlo_zahtevna pot-desno pa potem (variant je več,turški žleb-rinke-mrzla gora)Krenem levo v gozd in po nekaj 10 m strmine se pot zravna.Pot ,ki vodi med borovci nam odpira pogled na brano ,planjavo,škarje tja do ojstrice.Za našim hrbtom pa mrzla gora.Pot nadaljujem do struge hudournika ter jo prečkam in v cik -caku nadaljujem pot.Ta del se mi zdi da je bolj utrujajoč kot vsaka hoja po skalovju.No kmalu si lahko snamem nahrbtnik in malo umirim srce ter se razgledujem po lepi naravi.Po parih minutah počitka skrenem levo po markirani in obnovljeni ter lepi poti v skalovje.Pot je prijetna za hojo za pod severnim delom brane.Parkrat zapustimo jeklenico in jo ucvremo po poti ki je lepo vidna,toda pri povratku priporočam veliko mero previdnosti predvsem tistim,ki jih muči vrtoglavica.Čakata nas še dva malo večja skoka ob jeklenici in kmalu lahko spustimo višek zraka in se začnemu polagoma spuščati proti kamniškem sedlu.Odpre se nam veličasten pogled na desni strani brana in pred nami lepotica planjava.Velikokrat sem bil na planjavi in vsakokrat me fascinira z svojo lepoto.Tokrat je bila brana in planjava v meglici do polovice,toda stanje se je menjevalo.Iz kristalnega pogleda proti okoliškim hribom do meglic ,ki so zakrivale pogled.Pri kamniški koči se ustavim toliko ,da onesnažim planinski zrak in z užitkom si prižgem cigareto(to ni reklama za lažje izkašljevanje HI)Tudi tu ne ostanem dolgo in odpravim se proti svojemu cilju.Najprej nas pot vodi prečno ob melišču,ki je na desni strani in kmalu stopimo v realni svet gora.Tu nadaljujemo v večjih stopah navzgor veliko po "luftirani"a dobro varovani poti z jeklenicami.Ponekod pa je treba večje stope premagati po potkah ki so markirane,toda navzgor lahko izbiramo malo levo malo desno.Po določenem času se spet svet malo položi do naslednje stope.Po dobri uri in pol pridemo do označbe,ki nam kaže da lahko desno zapustimo pot ,ki vodi proti korošici čez britofe levo pa seveda proti vrhu.Mi seveda gremo levo in po nekaj časa spet naletimo na smerokaz ,ki je 5o m po vrhom in nas opozori,da lahko tu nadaljujemo na desno čez škarje na ojstrico ali pa gremo levo še tistih par metrov proti vrhu.Ko pridem na vrh seveda najprej avtogram potem še pa tistih par metrov levo proti SOTA vrhu.Prečimo dva kuceljna in tretji je vrh ki se na severno stran strmo spušča na levo pa se malo manj strmo spušča vendar po nekaj metrih preide v strm skalnat teren.Par metrov pod vrhom na sedelcu postavim anteno,ter začnem z oddajanjem.Počasi pa kot ,da se je narava zarotila proti meni.Gosta megla (takšne nisem še doživel)da bi jo lahko rezal z nožem je prekrila pol planjave.Upal sem vsaj da se bo počasi umaknila in mi omogočila varen sestop.Toda megla ni in ni hotela zapustiti te lepotice.Vtrajam eno uro,ter nato začnem pospravljati opremo in jo vezati na nahrbtnik.Sedel sem pri miru ko se pospravljal,saj sem zgubil orientacijo na kateri strani je skrinja in možic.Ob nekem trenutku se me je megla ravno toliko usmilila in prikazal se je možic.Takrat sem vedel v katero smer jo moram mahniti ,da bom prišel do njega.No in pri skrinji je bil tudi malo obupan možakar,ki ravno tako ni vedel kako bo sestopil do kamniškega sedla.Rekel sem mu da bova šla lepo skupaj počasi.Skupaj zveževa dve pohodni palici in počasi greva navzdol.Pred seboj sem bolj čutil kot videl možakarja.Parkrat sva zgrešila markacije in nekako le prispema do jeklenic.Tu si nadanem pas in se varujem,možakar(iz kamniške bistrice) pa je bi takoj za menoj ,da sem mu lahko govoril kdaj je zmanjkalo jeklenic in kdaj sva prešla v kline.Počasi in previdno sva nadaljevala proti koči.Megla se je začela redčiti in proti kamniškem sedlu se je spet pokazala narava v vsej lepoti.Bil sem "jezen"ker mi je vzelo toliko časa in da bom za brano oziroma povratek prepozen.Toda tolažil sem se z mislijo da čez slab mesec grem na brano.Na kamniškem sedlu si privoščim počitek in seveda hrano in čajček.Spet zastrupim ta sveži gorski zrak,toda nisem se obremenjav toliko s tem kot pa z ljudmi ki so prihajali.V supergah (neodgovorni do samega sebe)potem spijejo v koči par piv in se odpravijo v dolino.Po počitku se odpravim proti okrešelju po isti poti po kateri sem prišel.No ni vrag 50 m pod mano zdrsne planinec iz nezavarovanega dela, proti jeklenicam ter se poškoduje.Počasi sestopam da bi mu pomagal,toda kar naenkrat(vsaka čast GRS)prileti policijski helikopter in spustijo se reševalci kjer z hitro intervencijo odpeljejo dva iz skalovja.....??????Jaz nadaljujem počasi navzdol in vidim da so vse stopnice ob jeklenica zasute s kamenjem .Sproti sem odstranjal kamenja in tako delno očistil stopnice,da bi lahko drugi varno sestopali .Po dobri uri in pol prispem na izhodiščno točko v logarski.Nikoli mi še ni kava tako prijala kot takrat.Na vrhu planjave je za postavitev anten bolj omejeno.Žično anteno se lahko potegne smer vzhod -zahod dočim je za postavitev vertikalnih anten kar prostora(no je malo omejitev)Hvala vsem za zveze in spot.
73 de S57MB-Boris
slike na:http://picasaweb.google.si/S57MBboris/S ... 7MBInS57PY#

Odgovori