S5/KS-014 Matkova kopa

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/KS-014 Matkova kopa

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Uh, že kar nekaj časa je minilo od moje zadnje aktivacije. Najprej delo doma, pa slabo vreme nato pa še koleno vržem "ven" in meseci lepo tečejo. Šele zadnji mesec sem zopet pričel ponovno laziti okoli vendar nobeden od vrhov žal ni bil na SOTA seznamu.
Zato pa je bila Matkova Kopa pravi obliž na rane.
Prava hribovska poslastica.
Moram priznati, da, če ne bi bila na SOTA seznamu se verjetno še nekaj časa ne bi podal v njene strmine. Tako neugledno stoji tam nad Matkovim kotom. Saj niti 2000m višine nima. Od daleč je videti zelo poraščena z ruševjem, kar pa ni poraščeno je pa prepadno. Edino, kar te na njej pritegne je njena pojava saj njena lepo pravilna kopa dominira v grebenu, ki poteka od Pavličevega sedla proti Mrzli gori. V oko mi je prvič padla lani, ko sem aktiviral Mali vrh in takoj sem jo dal na seznam za letošnje leto. Doma sem nato pozimi prebral še opis dostopa v planinskem vodniku in "Kopa" se je takoj znašla pri samem vrhu seznama.
Dostop:
Opisal ga bom samo v grobem saj se natančni opisi dobijo v planinskem vodniku za Kamniško Savinjske alpe ali pa na internetu.
Od Luč skozi Solčavo in naprej proti Logarski dolini. Pri mitnici zavijemo desno proti Pavličevemu sedlu. Kmalu zatem nas smerokazi napotijo levo v Matkov kot. Pred večjim pašnikom cesta zavije v desno navzgor na levi pa je urejno manjše parkirišče. Tu parkiramo in naprej nadaljujemo peš. Gremo po markirani poti proti Škafu in Mrzli gori. Kakšnih 400m naprej od lovske koče pa moramo poiskati stezo, ki vodi v Krnico - nekdanjo Matkovo planino. V Krnici pri podrti staji zavijemo po stezici desno in prečimo dve strmi in zagruščeni grapi. Pri tretji grapi malo pred razglednim slemenom pa se prične vzpon proti vrhu.
Dostop od markirane poti naprej ni enostaven saj pot od odcepa naprej ni markirana in zahteva kar nekaj spretnosti v iskanju in slednju ponekod zelo slabo vidne steze.
Jaz sem porabil skoraj pol ure, da sem stezo sploh našel. Za ogrevanje sem stezo že na začetku zgrešil za kakšnih 50m in se pri tem povzpel kar precej nad njo do prvih skal. Seveda je bilo potem potrebno zopet nazaj navzdol na vlako, malo naprej po njej in vzpon pričeti znova.
V opisu namreč ni novih gozdnih poti in vlak. Zaradi tega je dostop do "stezice" malo drugačen kot pa je bil pred nekaj leti. Za pomoč mojim naslednikom še moja verzija iskanja dostopa do steze:
Kakšnih 400m od lovske koče naprej v gozdu se markirana pot približa gozdni vlaki, ki pelje z velikega melišča v dnu doline v gozd na naši desni. Zavijemo desno, in po vlaki nadaljujemo do prvega razcepa vlak kjer zavijemo ostro levo in po spodnji vlaki nadaljujemo do konca, kjer je majše obračališče. Tu nam kamniti možici pokažejo smer naravnost navzgor v breg ob robu majše grapice. Po kašnih 50m vzpona naletimo na stezo, po kateri se nato povzpnemo v Krnico. Do Krnice kašnih večjih problemov ni, razen v grapah saj tam voda sproti zbriše vse sledi predhodnikov in je zato potrebno včasih malo pogledati kje na drugi strani grape se pot nadaljuje.
Zadnja ura vzpona na vrh je popolno brezpotje. Vzpon poteka delno po grapi delno pa po zelo strmih z ruševjem in redko travo poraščenih strmalih. Preden se grapa pošteno postavi pokonci je najbolje, da zavijemo desno ven iz nje in med ruševjem poiščemo pot proti vrhu. Sicer se lahko hitro znajdemo v terenu kjer je potrebno plezati II - III težavnostno stopnjo. Vrv in ustrezen komplet za varovanje je zelo priporočljiv. Čelada je na celotni turi obvezen del opreme. V grapi, ki vodi proti vrhu je kamenje kar obilno naloženo in samo čaka, da se odpravi nekam navzdol. Pri tem ga seveda prav nič ne moti, če mu nižje prekriža pot kakšna preveč razgreta gologlava betica.
PRIPOROČILO
Celotna pot je resnično zelo zahtevno brezpotje in brez planinskega ali gorskega vodnika naj se je lotijo samo zelo izkušeni planinci !!!

Prostora za postavitev anten je na vrhu kar dovolj tako, da bi se dal razpeti tudi kakšen inv.V. Z vertikalkami pa sploh ni nobenega problema.
No meni se je že pri sestavljanju sesula antena za 2m in potrebno je bilo kar nekaj izolir traka, da sem jo zopet vsaj za silo sestavil. Zanimivo. Takoj na začetku aktivacije na 2m nisem priklical nikogar in tudi slišal nisem nič, zato sem že močno podvomil, če mi tehnika sploh deluje. Ker na 2 m ni bilo uspeha sem se odpravil na KV. Tudi tu nisem bil preveč uspešen. Sem pa vsaj dobil potrditev, da s postajo ni nič narobe. Resnici na ljubo moram priznati, da tudi preveč zagret nisem bil za kakšno vztrajno CQ-janje. Čast KVju sta rešila rus na 28 in španec na 21 MHz. Na 50 MHz nisem priklical nikogar, slišal pa tudi nikogar tako, da sem se pobral nazaj na 2m. Tu pa je bil band tokrat za sprembo na standardnih FM frekvencah dobesedno nabasan. Uspel sem sestaviti nekaj vez z starimi znanci. Nato pa sem večino časa raje samo poslušal kaj delajo drugi sam pa sem se vrgel v horizontalo in se lotil razgledovanja po okoliških vrhovih in dolinah.
Hvala vsem, ki ste mi se javili in še posebej vsem, ki ste mi odstopili frekvenco za javljanje.

S56JAZ

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/KS-014 Matkova kopa

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Pozdravljen nazaj po daljšem času :D. Pazi koleno, da se ne ponovi ;) ...
Jure S57XX

s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

Re: S5/KS-014 Matkova kopa

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Na koleno pazim bolj ali manj uspešno že zadnjih 20let.
Zanimivo je predvsem to, da jo največkrat skupim na ravnem.
Letos sem imel "prometno" nesrečo doma pred hišnimi vrati in to z čisto navadno "karjolo" s katero sem se zaletel v pleten stol. :lol: :? Posledica je bil napačen gib ter spremljajoči zvok podoben lomljenju kurjega stegna. Obadva sta mi znana že iz preteklosti, ravno tako posledica - voda v kolenu. :?
Stol in karjola sta ostala nepoškodovana tako, da večje gospodarske škode ni bilo. :lol:
Za razbremenitev kolena sem se že podal v investicijo. Polilec za LiPo je že v delavnici. :D Za akumulator pa sem trenutno na seznamu čakajočih in upam, da bo zadeva čim prej realizirana.
Do takrat pa obratujemo še po starem - na svinec :?

73

S56JAZ

Odgovori