S5/KS - 008 Mrzla gora

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

S5/KS - 008 Mrzla gora

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Mrzla gora z referenčno številko S5/KS-008 leži nad Logarsko dolino,Matkovim kotom, avstrijsko Belsko kočno in tudi Jezersko je lahko izhodišče za vzpon.Poti vodijo iz Matkovega kota po vzhodni strani in iz Logarske doline po zahodnem grebenu, obstaja pa še zahtevnejši pristop čez Hudi prask .

Na Mrzli gori sem že bil in to….joj ..joj septembra 1983 , skoraj 27 let nazaj.Takrat je sošolec prišel na dopust iz vojske in sva pobasala plezalno opremo in šla s kamničanom v Kamniško bistrico in naprej na Kamniško sedlo s katerega sva se spustila na Okrešelj.Z Okrešla na Mrzlo goro po 400m lažji plezalni smeri Fotografska , ki je ocenejan z II-III tako, da sva jo zmogla nenavezana in se zgoraj priključila markirani poti.Ker se je prijatelj ( vojak nabornik ) bal bližine Savinjskega sedla kjer so tiste čase »strašili« graničarji in miličniki sva tudi sestopila kar po svoje na jug izven poti po res čudnih terenih ,ki se je na koncu srečno izteklo.Naslednji dan sva plezala v Mali Rinki in zvečer komaj še ujela zadnji bus za Ljubljano.To sem opisal zato ,ker čeprav sem bil na Mrzli gori praktično markirane poti nisem spoznal .

Tokrat sva s kolegom v sredo 7.7. 2010 pričela na Jezerskem pri spodnji postaji tovorne žičnice in se po lovski poti povzpela v uri in pol na Ledine in naprej v naslednji uri preko Jezerskaga sedla do Savinjskega sedla.Sledil je spust proti Okrešlju v Mrzli dol do odcepa levo na markirano pot za Mrzlo goro po zahodnem grebenu. Prvo vodi pot med travami v okljukih naravnost navgor kakšnih 15 minut nakar se obrne desno in preči do strme grape.Tu vstopimo v steno in se moramo kar dobro stegniti da dosežemo prvi klin, ki mu sledi serija klinov preko izpostavljene prečke.
prečenje na vstopu v steno.jpg
prečenje na vstopu v steno.jpg (40.85 KiB) Pogledano 2285 krat
Sledi strm vzpon in po spustu v škrbino na severno stran ponovno navpičen kamin kjer si pomagamo z zajlami po katerih se privlečemo do približno polovice poti v zahodnem grebenu.Od tu dalje ni več nobenih varoval do vrha.Stena je kar strma in večkrat izpostvljena a v glavnem kompaktna in v prijetnem plezanju pridemo na naslednji predvrh .Markacije so že precej obledele in večkrat sem stegoval vrat kje gre nadaljevanje, ko sem že zašel s poti.Po približno uri in pol prijetne telovadbe od odcepa sem le priplezal na pravi vrh.Od avta do vrha sem porabil malo manj kot 5 ur.Vrh je dovolj prostoren za postavitev raznih anten.
aktivacija  S5KS-008.jpg
aktivacija S5KS-008.jpg (238.78 KiB) Pogledano 2290 krat
Ponavadi aktivacij nisem najavljal a ker me je Slavko S53xx malo okrcal , ko sva imela vezo z Lemeža na Travnik naj najavim,ko bom šel na kak zanimiv hrib sem obljubil, da se bom poboljšal.Tokrat sem aktivacijo na Mrzlo goro najavil in prišel na vrh pol ure pred predvidenim časom.Ker pa sva morala s kolegom prvo pregledat vse hribe okoli , se slikat, napojit ,postavit anteno in obesit žehto na vse križe sem začel oddajat kakšnih 10 minut po napovedanem času.
Krofička in Ojstrica.jpg
Krofička in Ojstrica.jpg (201.58 KiB) Pogledano 2288 krat
Aktivacija je bila za sredi tedna zelo uspešna saj sem naredil 21 zvez na 2m in 5 na 70cm.Kolega mi je ponovno ušel pol ure prej dol tako da sem sestopal sam , seveda z obilico previdnosti ,ko moraš vsak stop ali oprimek oceniti če bo držal.Po sestopu čez zahodni greben je sledil ponoven vzpon na Savinjsko sedlo in spust do Ledin.Za zadnji spust proti avtu sva si izbrala Slovensko pot in se v spodnjem delu ponovno zvirala po zajlah.

Slike so tokrat zanič,ker je moj fotoaparat ostal pomotoma ( ne po moji krivdi Hi )v avtu,kolegov cenen aparatek še na film pa ni zmogel kaj posebnega.V foto studiju so fotke iz filma spravili tudi na cd v digitalni obliki , da imam vsaj nekaj za spomin. Morda se pa naslednjih letih ponovno povzpnem na ta lep a zahtevni vrh da popravim statistiko vzponov na Mrzlo goro pa bom tudi fotke takrat izboljšal.

Za konec še povem ,da je pot na Mrzlo goro ocenjena kot zelo zahtevna in bi se s tem kar strinjal toda ne ker je spodaj veliko klinov in nekaj zajl temveč ker zgoraj ni nič od tega.

https://photos.google.com/album/AF1QipM ... eRa9iCckpo

Hvala vsem za zvezo

S57MS Marko
Zadnjič spremenil S57MS, dne 24 Okt 2016, 21:55, skupaj popravljeno 1 krat.

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/KS - 008 Mrzla gora

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Hm tale Mrzla gora me že nekaj časa žuli, pa ne kot SOTA, temveč ostaja mi kot nepodelan 2-tisočak v KS. Morda se bo našel čas, po opisih in slikah zgleda zanimivo.
Aktivacija je bila za sredi tedna zelo uspešna saj sem naredil 21 vez na 2m in 5 na 70cm.
Mogoče je to efekt najave, ki je bila tokrat malo prej. :)

Marko, srečno!

Slavc

Odgovori