S5/KS-028 Vivodnik

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/KS-028 Vivodnik

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Vivodnik je z nekaj malega preko 1500 metri najvišji vrh na Menini planini. Že na ortofoto posnetku se vidi, da je vrh gol, na njem pa stoji razgledni stolp. Pred leti, ko sem bil prvič tu gor, je bilo drevja več. Že takrat sem se proti Menini zapeljal po cesti iz Tuhinjske doline. Enako se zadeve lotim tudi tokrat.

Slika
Opravljene poti

Dostop:
Škofja Loka – Kamnik – Tuhinjska dolina – mimo odcepov (levo) za Zgornji Tuhinj in tik pred bencinsko pumpo levo v smeri Menine. Asfalt nas spremlja skozi vasi Češnjice in Okrog. Nadaljujemo po ovinkastem in dokaj ozkem makadamu, ki se mu nekoliko poznajo zadnja deževja. Je pa dokaj lepo speljan in brez problema enakomerno pridobivamo na višini. Z avta me vržejo v bližini doma na planini Biba, po dobrih 55 km prevožene poti.

Slika
Zadnje priprave

Večina dosedanjih aktivatorjev se je na Vivodnik napotila od doma na Menini. Jaz se že prej odločim za nekoliko daljši pohod po, v kartah vrisanih, stezah in kolovozih. Začnem po cesti, ki ne pelje v smeri Menine, temveč bolj levo. Mimo ograd prvih pašnikov nato zavijem desno v breg in gozd. Pot v naravi je dostikrat preraščena kar da slutiti, da ni ravno obljudena. Med drevjem vijugam v pravi smeri. GPS pride še kako prav. Teren je razmočen, mestoma kar malo močvirnat. Kjer je gozd redkejši se prebijam skozi visoka podrast, ki pa k sreči ni oborožena s trnjem.

Slika
Pot v gozdu

Ko se prebijem na prvo od »obljudenih« planin, sem že skoraj na vrhu.

Slika
Planina

Zavijem s poti, ki je zaradi traktorjev in krav spremenjena v blatno brozgo in jo skozi lahko prehoden gozd mahnem več ali manj naravnost proti vrhu.

Slika
Tik pod vrhom

Vrh je dobro označen, tudi vpisna knjiga je tam. Žal so ga okupirali štirinožci, zato se pomaknem na severo-vzhodno stran razglednega stolpa, kjer postavim KV PPS.

Slika
Vrh je dobro označen in obljuden ...

S tem si zagotovim tudi nekaj mira, saj so kmalu za mano vrh napadli Primorci, ki so očitno imeli v sebi precej Italianske krvi, saj takega kravala na kakem vrhu že doooolgo nisem slišal.

Na bandu:
Na UKV-ju je bilo tisti dan kar živahno, saj je bilo v zraku kar nekaj SOTA vrhov

Slika
PPS kot ga vidijo ptice ...

Po prvih S2S zvezah na 2m se spravim na 30m, kjer hitro sledi naval starih znancev. Skok na 40m ni ravno produktiven – pozna se KV tekmovanje. V načrtu sem imel, da potem, ko nasitim SOTA lovce, podelim še nekaj pik v tekmovanju. Pa me nesramnost ene od HQ postaj, ki me brez kakršnega koli vprašanja povozi, odvrnila od te namere. Tudi prav, če se tako greste. Je pa bilo kasneje toliko bolj živahno na 4m, pa tudi 2m bil je živ.

Sestop:
Sestop opravim proti domu na Menini, kjer me je čakal prevoz. Tudi tu se ne držim najbolj stezic, ki so blatne in gladke in iščem najboljši prehod med drevjem, ki me pripelje na enega od pašnikov.

Slika
Kažipot

Od tu dalje je do koče le še par minut.

Slika
Dom na Menini, v ozadju tekmovalna lokacija RK Domžale

Z avtom se vračamo po drugi poti – proti Bočni, Gornjemu Gradu in Črnivcu. Makadam ni problematičen, morda je celo nekoliko širši. Je pa celotna pot do doma za kakih 15km daljša, kot skozi Tuhinj. Cesta je tudi precej bolj strma.

Zaključek:
Prijeten izlet, nezahteven hrib z veliko prostora za postavljanje anten. V vročih poletnih dneh obstaja nevarnost, da se med skalami, ostanki vej in gosto podrastjo skriva kak »modri dirkač«. Pohod s planine Biba preko pašnikov bi bil zagotovo prijetnejši, kot moje odkrivanje prvenstvenih smeri, a bi obstajala nevarnost, da bi imeli opravka z obadi in muhami.
Jure S57XX

Odgovori