S5/KA-013 Velika Golica

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/KA-013 Velika Golica

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Golica (1840m), ki od februarja 2011 velja kot SOTA vrh, se nahaja dobrih 100 metrov zahodneje od vrha, ki je na terenu označen kot vrh Velike Golice. Odločitvi, da se ga lotim začetek maja je botrovala želja, da morda še ne bo toliko narcis in posledično ne bo preveč navala preglasnih turistov. No, izkazalo se je, da mi je uživanje v planinskem miru prinesel le jutranji vzpon in prva ura na vrhu, potem se je pa začelo. Res ne vem, zakaj nekateri mislijo, da morajo biti povsod in vedno najglasnejši.

Slika

Tura je nekako klasična. Z AC Kranj – Jesenice zapeljem na izvozu Lipce, nato v smeri Slovenskega Javornika in Javorniškega Rovta. Tu nimate kaj zgrešiti, saj so table tako za Javorniški Rovt kot Pristavo, kjer se konča asfalt. Zelo dober makadam me pripelje preko razpotja Križovec (1222m), planine Pusti rovt do sedla Suha, kjer pustim avto. Po poti ne srečam še nikogar, kar me navdaja z upanjem, da bo mir. Lepo jutro, prijetno hladno in nekoliko vetrovno ozračje napoveduje prijeten pohod proti cilju.

Slika

S sedla vodi nemarkirana, a dobro vidna, pot proti Mali Golici (rdeča sled). Razgledi niso ravno najboljši, saj je v zraku kar precej meglice. Južno pobočje Male Golice je že v narcisah, a po videnem glavno cvetenje šele prihaja. S pridobivanjem višine se pokaže tudi koča na Golici, ki se nahaja na nekakšnem »pomolu« pod Krvavko (1785). Sledi še krajši spust in zadnji del vzpona do označenega vrha in naprej do najvišjega dela Velike Golice.

Slika

Upal sem, da bo nekoliko odmaknjen vrh pripomogel k manjšemu obisku, a sem se uštel. Po slabi uri na vrhu se pričnejo tam od koče valiti prave horde. Ker prostora na vrhu zmanjka, se prične kraval širiti naprej po grebenu – skratka, gužva kot sredi največje vročine ob kakem bazenu. PPS postavim z mislijo na potrebo po premikanju opreme preko meje. Kolikor sem uspel loviti linijo med dvema mejnima kamnoma je fiberglas stal nekako na mejni črti, postaje in UKV anteno pa ni bilo problematično prenašati – je vzelo le par minut.

Slika

Začnem na naši strani meje, a se zadeve ne odsedajo tako, kot sem pričakoval. Precej močan QSB in večinoma dokaj švohotni signali. Je morda za lovce prezgodnja ura? V umirjenem tempu zaključim ravno po uri in pol dela, nakar sledi premik za kaka dva, morda tri metre na OE stran. K sreči je na severni strani grebena še sneg, tako da je občutek zaradi strmine, ki se konča tem nekje globoko spodaj, nekoliko boljši. Kasnejša ura je zbudila še nekaj lovcev, zato je v dobri uri in četrte narejenih nekaj več zvez, kot z naše strani.

Slika

Sledi pospravljanje in povratek proti koči (zelena sled). Pot proti koči je kar zoprna strma – kolena trpijo, k sreči je suho, saj bi na razmočeni zemlji dobro drselo. No, nekateri so imeli že zdaj precej težav (neprimerna obutev). Senca ob koči in okrepčilo, nato me vzdušje kar hitro prežene naprej (nazaj?) proti izhodišču. Ta del poti je ponovno bolj prijeten, saj je pot prazna. Očitno večina obiskovalcev prihaja s smeri Planine pod Golico. Še nasvet dvema večjima skupinama, kje se gre proti Planini pod Golico, saj sta se izgubili in zatavali na Suho, ogled spomenika na sedlu in nato proti dolini.

Slika

Sreča z vremenom in malo manj z navalom. Pot po grebenih iz smeri sedla Suha je (vsaj meni) veliko lepša od poti, po kateri sem se vračal. Če res nimate hudega razloga, da se oglasite v koči predlagam, da se vračate kar po grebenu.

Za konec. Prostora je na neporaščenem vrhu več kot dovolj. Kot je v Karavankah že običajno, je nekoliko bolj zoprno poiskati primerno lokacijo za varno delo z OE strani. Golica, če ste dovolj zgodnji, morda izstopa, saj imajo Avstrijci označen drug vrh, kot ga imamo sedaj mi. Zanimivo, da je prvi zapis o aktivaciji Golice naredil šele Miloš, ki je tudi opozoril na pravi SOTA vrh. Le kako hodijo okoli drugi aktivatorji? Z zaprtimi očmi?

Vsekakor je najboljši čas za obisk Golice med tednom, saj takrat lahko pričakujete veliko manj navala. Kako je kasneje, ko narcis ni več, a je vreme vseeno lepo, bo moral povedati kdo drug.

Nekaj slik v večjem formatu je tu -> KLIK
Jure S57XX

Odgovori