S5/KA-018 Veliki Javornik

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/KA-018 Veliki Javornik

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Veliki Javornik (1715) je vrh z več imeni, ki znajo povzročiti kar malo zmede, ko želim najti kaj informacij glede možnih dostopov. Ponekod je zapisano zgolj ime Javornik, domačini ga poznajo pod imenom Ženiklovec. Vrhov z imenom Javornik in Veliki Javornik je kar nekaj – celo v SOTA programu se še najde kak podoben.

Slika

Kljub temu, da bi kot izhodišče lahko izbral znano točko, ki sem jo uporabil pri aktivaciji nekoliko nižjega sosednjega vrha KA-021, se odločim za vzpon izpred Doma pod Storžičem. Osnoven opis poti najdem na www.hribi.net. Parkiram malce pred domom in odidem po sprva dokaj solidni makadamski cesti, namenjeni spravilu lesa. Usmeri me tablica, ki pravi, da je do Javorniškega prevala 1 ura, do Planine Javornik pa uro in pol hoje. Od tam do vrha je še slabe pol ure. Pot v kartah sicer ni vrisana, a ne morete zgrešiti, saj je do planine markirana.

Slika

Nad predelom, v kartah označenim kot Srpice, nas markacije usmerjajo ostro desno v strm in zaraščen breg. Sledim nasvetu iz opisa in se držim vlake za spravilo lesa, ki me prav tako pripelje na sedlo. Vlaka je sicer kar precej blatna, saj deževje in spravilo lesa terjata svoj davek. Na sedlu nas kažipot usmeri levo proti Planini Javornik, desno pa bi lahko šli v smeri Stegovnika.

Slika

Od planine do vrha ni kake posebne poti. Naravnost v travnat breg, malo vijugasto med šopi visoke trave, ki običajnim uporabnikom (krave in konji) očitno ne ugajajo.

Slika

Vrh je razgleden, označen in ima skrinjico s knjigo in žigom. Kakih posebnih razgledov tokrat ni bilo, saj je v zraku preveč vlage. Opozorilom uporabnikom Garminovih kart! Tam je vrh označen napačno! Verjemite našim podatkom, ki so pravilni. Če smo pozorni, bomo med smrekami zagledali tudi svetlečo kovinsko streho doma, kjer smo pričeli pohod.

Slika

PPS postavim malce v bregu, da sam vrh ostaja prost za ostale obiskovalce, ki jih nekaj je. Zadnje moje aktivacije so bile med tednom, zato me ponovno presenetijo nerazumna dejanja nekaterih »vikend« operaterjev. Počasi se zadeva le umiri in vse skupaj postane prijetna zabava. Pri vpisovanju dnevnika ugotovim, da je med prvo in zadnjo zvezo natančno dve uri, nabere pa se jih malenkost preko 90. V dolino se vračam po isti poti.

Slika

Na vrhu je več kot dovolj prostora za postavljanje anten. Zmotijo vas lahko le prebivalci pašnika. Tokrat so se držali lepo ob strani. Kljub živini ni bilo muh, kar je bilo prijetno presenečenje. Tokrat so za senco poskrbeli oblaki. V okviru dovoljenih odmikov pa se da najti tudi kaka smreka, kamor bi lahko premaknil PPS in našel kaj sence. Večji del poti do planine poteka po gozdu, zato je pot v glavnem v senci – tudi pri sestopu. Zadnji del vzpona je druga zgodba.

Še galerija … ->
Jure S57XX

Odgovori