S5/JA-022 Krn

Moderator: s58r

Odgovori
s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

S5/JA-022 Krn

Odgovor Napisal/-a s57x »

O Krnu je težko pisati, treba ga je doživeti! Krnsko pogorje je nekaj posebnega. Ni le lepota tista, ki človeka za vedno pritegne. Lepe so tudi druge gore! Tu vlada posebno vzdušje; zdi se mi, da tod še vedno blodijo duše padlih vojakov in iščejo svoj mir.

Najlažji pristop iz Primorske smeri je iz planine Kuhinja. Tabla v vasici Krn prav nesramno pove, da je do vrha 3 ure. Ona, bližja Krnu, na planini Kuhinja, nam zagotavlja, da bomo v treh urah in pol na vrhu. No, mi smo vsa ta sporočila vzeli sila resno in…

Krn in Batognica iz vasi Krn:

Slika

Sonce je komaj pokukalo izza Visoč vrha, prijeten hlad je obetal lahko hojo. Kako varljivo – že kmalu nad planino Zaslap, nas je sonce pošteno grelo. Vrh pa je tam daleč nad nami.

Slika


Tudi z gledanjem Barkolane ni bilo nič, jug se je že kuhal v sopari, vidijo se le bližnji hribi.

Kompanijo prepričam, da prečimo pobočje in preko Krnske škrbine »osvojimo« vrh. Le zakaj nisem poslušal xly, ki je predlagala, da gremo kot ponavadi kar lepo navzgor do zavetišča? (pot se vleče, primerna pa je za sestop, saj je položnejša).

Gotovo sem vsaj 7x preklel vsebino mojega nahrbtnika, preden sem ga pritovoril na sedlo. Računanje se mi nikakor ne izide: nekaj mora biti narobe z gravitacijsko konstanto; ko so kosi opreme v nahrbtniku, je ta precej večja, kot si jo je zamislil Sir Isaac!

Preko sedla na Krnski škrbini prijetno hladno piha, preden odložim SOTA nahrbtnik in vzamem ven fotoaparat, se južna stran Batognice sramežljivo odene v pajčolan.
Boljši polovici se hitro odpravita proti vrhu, prepričan sem, da bom tudi tokrat imel odličen PPS. Midva z Mirkom pa izkoristiva krasen razgled na »drugo« stran za kratki počitek. Kartici se polnita z vtisi, žal se nisva domislila, da bi se tudi midva podprla z nekaj čokolade; do vrha je še kar nekaj poti!

Slika

Počasi se odpraviva proti vrhu. Nekaj časa se še oziram naokrog: ob robu Spodnje Bohinjskih gora se dvigajo koprene megle, vsake toliko se odpre pogled na daljno Rodico, Tolminski Kuk prav redko pokaže vrh, tik pred nosom se beli Vrh nad Peski. Namesto take

Slika

je tokrat bolj impresionistična slika; le panorama Julijcev pa je kot pri uri geografije.

Vrh nad Peski in Batognica
Slika

Ogledujem si zahodni rob Batognice, po ozkem robu je speljana pot, po kateri pridemo na vrh, severna in južna stena sta prepadni. Danes je dostop enostaven – Italijani so že med vojno naredili stopnice, ki so jim omogočale lažji vzpon na goro. Vsakič, ko hodim tod, razmišljam o vsej tragiki vojnega dogajanja na tem malem koščku zemlje. Na marsikatero vprašanje sem dobil odgovor v Pepernikovi knjigi Doberdob, slovenskih fantov grob (zelo priporočam!). Napad na Batognico iz te smeri se zdi nemogoč! Pa vendar so italijanski »alpini« vztrajno napadali in končno zavzeli vrh, branilci pa so se morali umakniti na vzhodni del gore. Prvotna podoba Batognice je popolnoma spremenjena: med vojno so tu naredili številne kaverne, zaklone, jarke, minska vojna je naredila svoje. Potres pred nekaj leti z epicentrom prav pod temi gorami, je še dodatno spremenil sliko površja. Si tako Narava celi rane, ki so posledica človeške neumnosti?


SOTA vabi, vrh pa je še daleč!

Pogled iz Batognice proti vrhu Krna
Slika

Mirko je že visoko nad mano.Višje kot sem, več podrobnosti vidim. Predvsem na tleh, seveda! Ne pomnim, kdaj sem bil nazadnje tako zdelan; sicer sem si pa sam kriv, prazen žakelj ne stoji pokonci, pa tudi na Krn še poln ne lazi. Tja čez se mi kažeta Veliki Lemež pa Velika baba, zdi se mi, da mi kažeta jezik! Bomo videli…
Končno vrh! Za čuda obiskovalcev ni prav veliko. Ni časa za malico, napovedana ura je že mimo. Z mojo kramo silim nekam na severno stran. Pa mi xyl pokaže mesto, ki sta ga izbrali boljši polovici, mimogrede pa mi še omeni, da gre vsa moja hamovska oprema direktno v kontejner, če me bo kaj »šlatalo« okoli srca. Očitno sem imel precej trpeč izraz na obrazu. Kaj mi ostane drugega, kot da ubogam. Sicer pa je bilo izbrano mesto odlično, nikomur nisem bil napoti pa še razgled je bil lep, hi
Ekipa je že uigrana, antena je postavljena prav hitro, kabli na svojem mestu. Mili, Mirkova xyl, si postelje zraven PPS, CW ji je najlepša uspavanka! Nočem jo razočarati, vsaj malo bi se rad oddolžil zaradi neumne izbire poti, hi (kaže, da tudi Mirko nekaj razmišlja)

Slika

Začnem na 40m, frekvenca je čista, tokrat ni nobenega tekmovanja. Kakih 25 minut je »naval« dokaj soliden, nekateri žal slabo poslušajo in večkrat pokličejo. Res mi ni jasno, zakaj. Preselim se še na 30m, propagacija je bolj borna, tokrat »pade« samo en DX, hi V logu pogrešam še nekaj znancev, na kratko se preselim nazaj na 40m. Ko me že tretjič pokliče ta-in-ta, mi je KV zadosti. QSY na UKV vzame par minut: na »stolp« z maskirnim trakom pritrdim 5/8 vertikalko, nanjo »preselim« koaks iz dipola in…groza, očitno sem pri »selitvi« kabla na drug konektor pritisnil na en »neprimeren« gumb, VFO je gluh. Še dobro, da je pri 706 izbira gumbov prav majhna.
Na FM naredim le par zvez; mudi se nam v dolino, saj so dnevi že opazno krajši.
Tik nad Krnsko škrbino sem, ko me pokliče po telefonu Dejan, moja slaba vest. Naslednjič vzamem še kos kabla in bom kar med KV aktivnostjo »pokukal« na 2m. Obljubim!

V dolino se vrnemo ob sončnem zahodu, Luna nas pozdravi prav tam, kjer je zjutraj vzšlo sonce.

Slika

Sklep:

Krn je najlažje dostopen s planine Kuhinja. Do tu pridemo brez težav z avtom čez Komna in Vrsna. Poletnih pristopov pa ne priporočam, saj ni na celotni poti nobene sence. Paziti je treba na vreme, Krn se sila rad prav na hitro odene v meglo, ki je lahko tako gosta, da ne vidiš dobesedno metra pred sabo. V takem primeru se je treba strogo držati poti, saj se ta v zgornjem delu večkrat približa prepadnim stenam.
Najprivlačnejša, vsaj zame, pa je Zahodna drežniška smer z nadaljevanjem po zavarovani plezalni poti Silva Korena, ki nas pripelje na rob stene tik pod zavetiščem.
Dobrim hodcem priporočam obisk Batognice, morda tudi Vrha nad Peski in povratka čez jezero v Lužnici in planine Leskovca na planino Kuhinja.
Glede postavljanja anten pa Krn ni problematičen.

73 es cu Jurij, s57x

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: S5/JA-022 Krn

Odgovor Napisal/-a s54q »

Hmm.
Še en tak opis in bom spet silil na Krn. Pozimi v snegu sigurno.
Pohvalno.
Hvala

s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

Re: S5/JA-022 Krn

Odgovor Napisal/-a s57x »

Ti si že zadosti zastrupljen in ne potrebuješ dodatnih stimulacij! Dereze pa imaš itak vedno nabrušene. :D

Velja za nevešče: Krn je v snegu precej zahrbten, brez zimske opreme in potrebnega znanja se ne podajajte gor. Pa niti ni treba, da je pobočje zasneženo; južna lega je varljiva, samo malo "ta prave" sapice, pa je vse ledeno.

73 Jurij, s57x

Odgovori