S5/JA-059 Zadnji Vogel

Moderator: s58r

Odgovori
s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

S5/JA-059 Zadnji Vogel

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Tako lepo vreme je bilo napovedano, da sem se kar sredi dneva odločil za dvodnevno turco. Na brzino pogledam vozni red avtobusa iz parkirišč na križišče Vogar-Blato, v nahrbnik dodatno vržem še bivak in spalko in gasa.
No ravno hitenje na začetku se je izkazalo, da ni najboljše, saj sem površno prebral vozni red tako, da sem ostal brez prevoza.
Brezplačni avtobus vozi od 1. septembra dalje samo še ob vikendih in praznikih in to samo do 26. 9. Kakorkoli, na parkirišču nisem bil sam, namreč isto se je zgodilo tudi drugima pohodnikoma, ki pa se kasneje odločita, da gresta kar z avto (nadomestilo za uporabo ceste je 12€) in me z veseljem peljeta.
Iz parkirišča nadaljujem v smeri Planine pri jezeru, čez planino pri Dednem polju, preko Planine Ščavje in naprej proti sedlu Vratca. Isti pristop opisuje tudi S56JAZ že v svojem poročilu . Mogoče sem sam zavil nekoliko prej desno in sicer nekje na višini 2050m n.m.v. Za orientacijo naj vam služi travnata ravnica desno ob poti, primerna za manjše nogometno igrišče :) Naj povem, da sem na poti na vrh vseskozi uporabljal pohodne palice, kar pomeni, da boste, če imate vsaj malo občutka za iskanje lažje poti po brezpotjih, brez kakega plezanja in povsem varno prišli na vrh. Za boljšo predstavo glej zadnjo slikco.
No jaz sem malo zavijal sem ter tja ker sem po jamah iskal vsaj kaj vode, saj sem imel zelo malo zaloge. Iz parkirišča do vrha sem porabil 2uri in 45min.

Vrh je sestavljen dejansko iz dveh vrhov navidezno s podobno višino. Na samem vrhu je kup kamenja za katerega brez problemov zataknete polagalko.

Klofanje popoldan je vedno mučno. Zveze kapljajo počasi, tako na KV kot UKV. Vse odtehta lepota narave v večernem soncu, ki je fantastična.

Kljub celi uri klofanja sem ugotovil, da je ura še zgodnja zato jo mahnem naprej proti Prehodavcem na pivo. Spustim se prečno pod zahodnim grebenom proti sedlu Vratca (zopet spust s palicami). Pri koči na prepolnih (s prenočišči) Prehodavcih spijem "kolesarja" potem pa naprej proti špičju, kjer na majni travnati polički bivakiram.

Slika
Planina Jezero

Slika
Planina Dedno polje

Slika

Slika

Slika
Spredaj Vršak, ki res iztopa, samo ni pa SOTA

Slika
Na vrhu

Slika
Slikano iz drugega vrha, zadaj južne bohinjske gore

Slika
Še ena z vitkim Jimom

Slika
Smerokazi na sedlu Vratca

Slika
Prehodavci levo in ostenje Poprovca v večernem soncu

Slika
Sklop oz. pogorje Špičja, spodaj pa Zeleno jezero (vsaj mislim da)

Slika
Smerokaz na prehodavcih nas usmeri proti Špičju

Slika
Zadnji "track" - GPS sled proti vrhu.

Odgovori