S5/JA-063 Veliki Snežni vrh

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

S5/JA-063 Veliki Snežni vrh

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Za 28. Julij 2012 je imel Marjan S56JAZ napovedano aktivacijo vrha Pelc nad Klonicami zato sem se še jaz odločil, da se poskušam povzpeti na Veliki Snežni vrh S5/JA-063 in bi se morda celo slišala z zadnjih dveh še ne aktiviranih vrhov v S5.
Nekoliko bolj zgodaj kot ponavadi sem se odpeljal skozi Gorenjsko do Trbiža in zavil levo proti Predelu a sem pri Rabeljskem jezeru zapeljal desno v Jezersko dolino do parkirišča pod Belim potokom.Tam je tudi izhodišče za Jerebico na kateri sem iz te strani že bil in takrat pred leti celo sodeloval v iskalni akciji pogrešane planinke.Tokrat sem pri razcepu zavil desno in se po markirani poti 654 dvigoval skoraj do sedla ,ki je v moji karti iz leta 1991 označena Škrbina pod Škrapljo v italijanski TAB19 pa samo Škraplja.Tik pred sedlom sem zavil levo in po polici ,kjer so še ostanki položajev iz I.svetovne vojne prišel do precej novega speleološkega bivaka ,ki je tudi odlično opremljen.V bivaku sem v vpisni knjigi videl , da na Veliki Snežni vrh oz Cima Mogenza Grande hodijo bolj malo, 3 ali 4 Italijanski alpinisti v letu 2009 in 2010 .Od bivaka sem se po stopnicah ,ki so delo vojakov dvignil do poti ,ki se je je vila mimo mnogih kaveren kjer je še vedno dovolj bodeče žice in tudi ostanki šrapnelov se najdejo.Ura je bila zgodnja cca 1o UTC in do vznožja Velikega Snežnega vrha se mi je zdelo blizu in bi moral priti v pol ure nato pa še vzpon na vrh.
Veliki Snežni vrh.jpg
Veliki Snežni vrh.jpg (47.96 KiB) Pogledano 2408 krat
Pot je kmalu izginila in smer so mi kazali le še možici - nekaj kamnov na skalah.Sledil sem možicem ,ki so me vodili v daljšo kotanjo kjer je teren postal zelo zahteven z mnogimi luknjami .Problem je nastal ,ko nisem vedel kje se »pot » nadaljuje skozi rušje in sem velikokrat zašel v napačno smer in se vsakič vračal do zadnjega možica.Tako sem se prebijal skozi rušje in spuščal v nekaj metrov globoke škraplje Vmes pa videl precej brezen in nekaj celo pod rušjem.Po treh urah sem se končno prebil skozi škraplje in pod steno prečil proti jugu kjer sem našel strm travnat stožec .Po njem sem se dvigoval do ozke grape kjer se je teren nekoliko položil.
grapa ,ki omogoča prehod.jpg
grapa ,ki omogoča prehod.jpg (56.77 KiB) Pogledano 2408 krat

Na koncu grape sem zavil levo in skozi rušje prišel na predvrh.Nekoliko sem se spustil ponovno povsem levo –zahodno in zadnji vzpon z obvozom po desni končal na vrhu nekoliko pred 15 uro UTC.Nekaj časa sem klical na 2m a ker ni bilo odziva postavil anteno za KV in na 40m naredil nekaj zvez - 9 .
aktvacija Velikega Snežnega vrha S5 - Ja-063.jpg
aktvacija Velikega Snežnega vrha S5 - Ja-063.jpg (31.44 KiB) Pogledano 2408 krat
Slišal sem še nekaj postaj ,ki me kličejo a celega znaka nisem mogel sestavit zaradi močnega pokanja v postaji.Tokrat me je statika pošteno motila zaradi bližanja slabega vremena.Na vrhu sem bil več kot uro in slišal še veliko postaj iz nekega kontesta.Spust je šel v začetku gladko in hitro, težave so nastale v eni od kotanj –škrapelj iz katere nisem našel izhoda.Šele ko sem zavil v ozek preduh sem se spomnil, da sem se tam dopoldne spustil v to luknjo in sem le splezal 3m navpično in sem bil rešen .Edino časa sem porabil preveč in vse bolj mi je postalo jasno , da mi ne bo uspelo priti do bivaka pred mrakom.Ko sem naslednjič zgrešil prehod se je res tudi zmračilo in tako bo to moj prvi SOTA bivak.Brez panike je rekel Švejk saj to ne bo moj prvi neplaniran bivak od kar hodim v gore zadnjih 35 let.Okoli 22h je zapihal močan veter z juga ,ki je prinesel nevihto z grmenjem in močnim nalivom.Pred vetrom sem se skril v kot dveh skal in v »kapelci« dočakal dan.Noč je bila seveda dolga in hladna brez spanca.Zjutraj sem počasi nadaljeval in še največ problemov sem imel pri čisto zadnjem prehodu preko dveh globokih vzdolžnih kotanj z navpičnimi stenami.Nisem vedel kje gre prehod ,čeprav sem stal ob možicu in videl naslednjega na drugi strani.Na koncu sem šel desno od možica skozi rušje in že sem bil pri bivaku od koder je sledil le še spust v dolino.5 minut pred avtom sem v gozdu dal nahrbtnik pod glavo in zadremal za dve uri nakar me je zbudil srnjak in grmenje nad gorami.Ko sem prišel do avta se je razvnela divja nevihta in glede na polno parkirišče je še veliko ljudi ostalo v stenah.
Za konec dolgega poročila naj napišem ,da je Veliki Snežni vrh sicer lep razgleden hrib vendar zaradi terena med bivakom in steno zelo zahteven in celo nevaren.Bodočim aktivatorjem lahko le priporočim naj ne hodijo nanj sami .Takoj po vzponu sem si rekel da na ta vrh ne grem več, sedaj ko je minilo že nekaj časa sem spremenil mnenje le toliko ,da na ta vrh ne grem več sam.
So pa sedaj aktivirani že vsi S5 vrhovi in ostane nam le ponavljanje in iskanje novih poti.

https://photos.google.com/u/0/album/AF1 ... XGX--N9BI0


73 Marko
Zadnjič spremenil S57MS, dne 18 Avg 2016, 17:30, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/JA-063 Veliki Snežni vrh

Odgovor Napisal/-a s57xx »

No, vse dobro, kar se dobro zaključi :D ... Bomo morali še kak vrh dodati na seznam. Nekaj jih že čaka v vrsti ;) ...
Jure S57XX

Odgovori