S5/JA-031 Mala Ruša

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

S5/JA-031 Mala Ruša

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Nadaljevanje lepega vremena konec novembra me je zmamilo ponovno v gore.Dogovoril sem se za dva dni dopusta in se 30.11 ponovno zapeljal na Mangrtsko planino.Kot pred štirimi dnevi v soboto sem tudi sedaj šel prvo čez Stožje na sedlo Čez Stože,kjer sem zavil desno proti Mali Ruši.Tokrat sem izbral nekoliko nižji pristop do stene zahodnega raza a me to ni rešilo nekaj prerivanja skozi rušje.
Mala Ruša 1922M   S5 JA 031 027.jpg
Mala Ruša 1922M S5 JA 031 027.jpg (57.26 KiB) Pogledano 1674 krat
Vreme je bilo ponovno sončno in toplo in v zahodno stenico male Ruše sem se odpravil že v kartkih rokavih.Palice sem pustil na vstopu in pričel s plezanjem po kompaktni steni z obilo oprimkov.Po kakšnih 20 metrih postane kamnina nekoliko bolj krušljiva a se tudi stena rahlo položi.Nadaljeval sem po že od sobote znanem terenu in celo isti majavi možic sem prijel.Po dobrih 50m plezanja sem prišel do prvega rušja ,ki je bilo v tistem delu še v pomoč in oporo.Višje sem prišel do predela kjer je na levi strm žleb nad izpostavljeno steno.Žleb sem raje obšel čez rušje po desni in nad njim do točke kjer sem v soboto obrnil zaradi pozne ure.Rušje je postajalo vse gostejše a še vedno sem nekako sledil najlažjim prehodom in sledem ,ki so jih pustili redki prejšnji obiskovalci.
začetna strma stena.jpg
začetna strma stena.jpg (60.12 KiB) Pogledano 1674 krat
Nekje na polovici sem ugotovil , da sem izgubil vsako sled in sem se po svoje prebijal skozi gosto ruševje , ga odrival ,se vlekel in hodil po njem.Nekako sem vseeno počasi napredoval in nekoliko pred večjim možicem na čistini ponovno prišel na sledi predhodnikov. Od tam do vrha pa ni bilo več daleč.Od Mangrtske planine do sedla Čez Stože sem potreboval nekaj več kot uro hoje od tam do vrha Male Ruše pa skoraj dve uri in pol, skupaj približno tri ure in pol. Vrh je na srečo gol in hitro sem pozabil na številne praske po rokah in nogah in užival v res izjemnih razgledih in veliko fotografiral.Ker sem na Malo Rušo rinil predvsem zaradi aktivacije sem postavil tudi anteni za 2m in KV anteno.
aktivacija S5-JA-031.jpg
aktivacija S5-JA-031.jpg (37.44 KiB) Pogledano 1674 krat
Na 2m sem zaman klical postajo S5/OE6KAE , ki je bil pri nas na Veliki kopi na Pohorju.Bolje smo se slišali s Tonijem in Jakatom ,ki sta bila na Stolu, seveda ne smem pozabit Francija ,ki je vedno nekje blizu postaje na Jesenicah.Na 40m sem nato naredil še 22 zvez .Po končani aktivaciji sem se še avtofotografiral a ker me je pri prvem posnetku foto presenetil v čudnem položaju sem moral ponoviti,ker prva ni za objavo.Za sestop sem si trdno zabičal naj se držim redkih sledi skozi rušje.Nekje na sredini me je premamil lažji sestop proti levi in po plitki prehodni grapi sem prišel do mesta ,ko se je ta grapa začela zelo strmo spuščati.Takrat sem se šele zavedal ,da sem daleč preveč levo –vzhodno.Ni mi ostalo drugega kot da se ponovno dvignem za 30m kar v tem rušju ni malo in se pričel prebijati proti zahodu.Ko sem bolj na rokah viseč prečil še eno zelo strmo grapo sem se lahko spustil do skal in tam brez problema prečil do zahodnega roba stene kjer mi je bilo že vse znano. Od tam sem se le spustil do vznožja kjer so me čakale palice.Za sestop na Mangrtsko planino sem si izbral tokrat dolino Dren.Tudi na tej turi nisem srečal ves dan nikogar ,kar je po svoje razumljivo saj je bila sreda.

Naslednji aktivatorji Male Ruše boste morali razen zaščite za roke in morda tudi noge vzeti s seboj tudi dobršno mero potrpljenja za prebijanje skozi rušje ali pa iti na turo kar z motorko.Začetnih 50 m pa je toliko strmih ,da ne dovolijo vrtoglavice čeprav plezanje ne preseže I. stopnje.Rušju se lahko izognemo tudi pozimi ,ko je vse pod snegom a grape so vse prej kot položne in zahtevajo plezanje strmine okoli 40 stopinj ali več kot sem nekje zasledil.

Še več slikic

https://photos.google.com/u/0/album/AF1 ... r8Aqe_cuG0


Hvala vsem za zvezo in se slišimo na naslednjih aktivacijah

73 Marko

Odgovori