S5/JA-070 Vernar

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/JA-070 Vernar

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Vernar je 2225m visoki vrh. Kot SOTA vrh je postal šele po zadnji spremebi ARMja.
Vernar je bližnji sosed Tosca in leži neposredno nad Vodnikovo kočo na Velem polju. Z njega je krasen razgled na Triglav in vse vrhove okrog njega. Ravno tako je enkraten razgled na Velo polje, Mišelj vrh in naprej proti Kanjavcu. Edino proti jugu en del razgleda zastira čokati Tosc. Vrh je malo obiskan saj nanj ne vodi nobena markirana pot. Z Vodnikove koče do vrha rabimo cca 1,5ure.
Lani sem sicer že bil na vrhu vendar na žalost takrat še ni bil vpisan v ARM tako, da takrat z aktivacijo ni bilo nič. V dobro pa se mu šteje, da je na svojem mestu počakal do letos. ;)
Dostop je možen z dveh strani.
Od Vodnikove koče na sedlo Bohinjska vratca in nato levo ali pa iz doline Krme do planine zgornja Krma kjer na uravnavi zavijemo levo in se povzpnemo do sedla Bohinjska vratca kjer zavijemo desno. Pot iz doline Krma do Vodnikove koče preko sedla Bohinjska vratca je markirana, čeprav so markacije mestoma že precej obledele.
Zadnji del poti od Bohinjskih vratc do vrha je skupen za oba primera in do predvrha poteka po strmih travah. Od predvrha naprej do glavnega vrha zahteva nekaj lažejega plezanja in iskanja prehodov. Večino težavnih mest obidemo z obhodom v levo - na Velsko stran. Pot ni označena in zaradi zelo strmih trav in slabo vidne steze zahteva precej previdnosti pri orientaciji predvsem pa se moramo paziti, da na travah ne pride do zdrsa. Na zahtevnih mestih so nam v pomoč možici.
Na vrhu je še kar dovolj prostora za postavitev in sidranje vertikalk. Za kakšne dolge dipole pa bo verjetno zmanjkalo prostora.

Ker sem moral biti do 13 ure že doma sem se na pot odpravil že malo čez 3 uro zjutraj. Odpeljal sem se v dolino Krme in pri staji prakiral. Na vrhu sem bil že malo čez pol osmo zjutraj. Očitno sem bil malo prezgoden saj je bil odziv na 2m FM zelo slab. Tudi na KV ni bilo kakšne posebne sreče, sva pa zato z Francijem S57ILF preizkusila mojo anteno na vseh bandih od 14 do 50MHz. Po slabi uri dela sem se po isti poti pobral v dolino in naprej proti domu, kamor sem enkrat za spremembo prišel celo prezgodaj.

S56JAZ

Odgovori