S5/JA - 027 Veliki Lemež

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

S5/JA - 027 Veliki Lemež

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Po prespani noči v koči pri Krnskih jezerih sva s kolegom za praznik 25.6. odšla mimo planine Duplje in Krnskega jezera do planine Na polju.Tu sva se mimo lovske koče odpravila v smeri grape Čez potoče po kateri teče potok. Šla sva do zabetoniranega zbiralnika vode pri katerem sva našla stezico ,ki vodi prvo desno navzgor potem pa se obrne v levo in po desni strani doline vodi navzgor.Potka je res v začetku komaj opazna a malo više se jo že da lepo slediti vse do vrha sedla Čez potoče.Na sedlu sva opazila več spominov iz prve svetovne vojne , predvsem dele granat, vojaško orodje in tudi dele peči.Stegnenice ki je ležala blizu snežišča pa se nisem dotikal.Na sedlu Čez potoče sva se obrnila desno navzgor in napredovala po strmih travah tik ob robu prvega predvrha.
nad dolino Čez potoče.jpg
nad dolino Čez potoče.jpg (139.92 KiB) Pogledano 2243 krat
Nanj se nisva povzpela ker je komaj opazna stezica prej zavila v desno do manjšega sedelca .Sledil je vzpon na Vogel 1980m pod katerim sva zmotila 4 kozoroge od katerih je večji grozeče pihal, dokler se niso vsi umaknili čez steno .Po spustu z Vogla sva šla mimo ostankov utrdb in kavern ,ki še spominjajo na trpljenje vojakov v I.svetovni vojni.Nadaljevala sva po travnatem grebenu ,ki se na nekaterih mestih zoži ,greben pa je lepo razgleden na vse strani.Pred seboj sva že videla vrh Lemeža do katerega je vodil greben na še en predvrh s strmim spustom do mesta kjer se je odpeljala v dolina velika gmota skal.
V.Lemež v daljavi.jpg
V.Lemež v daljavi.jpg (127.12 KiB) Pogledano 2242 krat
Tu sva se po ozkem grebenu približala zadnjemu vzponu , ki je ponujal prehod nekoliko levo po precej strmih travah . Trava je bila zaradi rose še mokra zato sva se čez ta izpostavljen del vzpela zelo previdno tudi z grabljenjem rušnate trave.Ko je bil kratek strm del za nama ,naju je do vrha čakalo le še 10 minut hoje po širokem travnatem slemenu. Vrh je odličen razglednik , zato sem si vzel veliko časa za fotografiranje in še med malico ugotavljal kje so posamični vrhovi.
na vrhu Velikega Lemeža.jpg
na vrhu Velikega Lemeža.jpg (118.44 KiB) Pogledano 2242 krat
Ja skoraj sem pozabil na aktivacijo ,dokler me ni kolega spomnil , naj začnem »tulit CQ«.Tolikokrat je že bil z menoj v gorah ,da si je to našo kratico zapomnil.Že kar prva zveza je bila sota na soto z Marjanom in Slavcom ,ki sta bila na Travniku.Ja res smo se gledali direktno .Prazničen lep dan je spravil v hribe kar lepo število radioamaterjev , da se mi je na koncu nabralo kar 9 zvez sota na soto.Nekoliko kasneje sta na vrh prišla še zakonca kjer je gospa omenila ,da je to tura za sladokusce in bi se kar strinjal, saj nudi vrh res čudovite razglede »pot« je pa tudi dovolj atraktivna ,da ni dolgočasna.Od koče do vrha sva porabila nekaj manj kot tri ure .Vrnila sva se po isti poti le jaz kakšne pol ure kasneje ,ker sem klical CQ pa še pospraviti sem moral vso ropotijo.Pri zadnjem strmem sestopu na sedlo Čez potoče je nad menoj zažvižgalo kot kadar nad Begunščico prileti jadralno letalo.Tokrat je bil to le velik ptič a preden sem uspel usposobit moj fotoaparat je bil že precej visoko.Bila sta dva in ne vem če sta bila orla ali pa jastreba kot so kasneje ugotavljali v koči. Po uspešnem vzponu in aktivaciji je pri koči pivo kar samo steklo v razgreto telo ,drugo že v dolini pa je prav tako teknilo.
Naslednjim aktivatorjem Velikega Lemeža želim ,da bi uživali tako kot sem jaz le lepo vreme mora biti kar je pa itak pogoj , da je tura tudi varna.

Slikice so na spodnji povezavi

https://photos.google.com/u/0/album/AF1 ... N43CD41IoQ

Hvala vsem za zvezo
73

S57MS Marko
Zadnjič spremenil S57MS, dne 18 Avg 2016, 18:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/JA - 027 Veliki Lemež

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Lepi, a divji konci!
Jure S57XX

Odgovori