S5/JA-040 Kobilja glava

Moderator: s58r

Odgovori
s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

S5/JA-040 Kobilja glava

Odgovor Napisal/-a s57x »

Tako lepih in aktivatorjem naklonjenih vikendov, kot je bil ta, verjetno letos ne bo več v izobilju, zato sem izbral hrib, ki je bolj za dušo, kot za telo. Po daljšem času se mi spet pridruži brat Ivan.
Ne vem, zakaj je Kobilja glava kobilja in ne konjska. Ne svita se mi, kakšna je razlika med njima, pa tudi od kje izvira ime mi ni znano. Hrib bi lahko čisto preprosto imenovali kar Kuk, pa bi bil še vedno imeniten.
Že leta me je mikal, pa ne zaradi razgledov, bolj so me zanimali zmajarji in padalci, ki imajo vzletišče na nižji Kobali.
Dostop je enostaven: v križišču pred Tolminom zavijemo desno proti Poljubinju, nadaljujemo do vasice Ljubinj, tu pa nas tabla usmeri v levo. Ozka asfaltirana cesta se v številnih okljukah dvigne do planine Stador, po makadamu lahko nadaljujemo še do planine Lom, kjer je veliko parkirišče, peš pa jo mahnemo do planine Razor, ki je izhodišče za mnoge ture. Cesta je prometna, zato moramo biti zelo pazljivi! Če vam cesto prečka kakšna nenavadna rogata žival, nimate prividov, tu živijo tudi mufloni!

Avto pustiva na parkirišču pod planinsko kočo (ali pod lovsko, sta sosedi). Po par deset metrih hoje pridemo do koče in tu se levo navzgor in med ogradami potegne steza v breg. Marsikdo spregleda skromno oznako ob poti in jo mahne po cesti naprej proti Kobali. Če smo ljubitelji brezpotij ni nič hudega, tudi s tega konca lahko pridemo na vrh.

Slika

Slika

Slika

Ni bojazni, da bi zašli, ko prisopihamo na greben, imamo Kobiljo glavo praktično ves čas na očeh.

Slika

Kobilja glava je levo od temnega hriba:
Slika

Steza se ves čas vzpenja, na nekaterih mestih imam občutek, da hodim po stopnicah.

Ko prideva do možica, mi je jasno, zakaj se ta vršiček imenuje Šprinca.

Slika

O, šprica, šprica - zdi se mi, da gledam skozi vetrobransko steklo sredi močnega naliva!
Kako prav pride krasen razgled! (saj veste, kaj posledično sledi: slikanje, pa pregled kvalitete posnetka, kontrola pozicije na zemljevidu ipd).
Po nekaj metrih ravnine se pot spet postavi pokonci. Nekoliko višje naju v zavetju zadnjih dreves pričaka star pastirski stan, zraven pa lična vikendica.

Slika

Slika

Dolgo že niso pasli po teh travnatih strmalih; v velikem kalu, ki je malo pod vršnim grebenom, se zdaj ogledujejo le divje živali in okoliški dvatisočaki.

Skrajno levo je Kaninsko pogorje, Krnska skupina, desno izza Tolminskega Migovca gleda Tolminski Kuk

Slika

Še pogled proti Mrzlemu vrhu, Stolu in Matajurju

Slika

Skozi visoko travo prideva do vršnega grebena. Ta se spušča severno proti planini Lom, in tam na koncu se temni še eno jezerce. Koliko časa bo še vztrajalo?

Slika

Slika

Slika

Osojna pobočja se še spogledujejo z zimo, na sončni strani pa slana veselo kopni. Odpre se pogled še na drugo stran, proti Šiji, Rodici in Črni prsti, Porezenu.

Krasno! Z enim pogledom lahko naredim inventuro prehojenih poti in osvojenih vrhov. Ni jih malo. Samo nevedneži pravijo, da je Slovenija majhna…

Rodica
Slika

Desno v meglicah je Porezen
Slika

Kljub soncu je kar mrzlo, k sreči vsaj severnik ni premočan. Po opravljenih planinskih ritualih hitro postaviva anteno, v bližnjem kupu kamenja pa urediva pisarno.

Slika

Kakšne posebne gužve na bandu ni, v 15, 20 minutah se nakaplja okoli 40 zvez. Še dobro, da gre zlagoma, saj so prsti premrli in nič kaj prikladni za fina dela. Tu pa tam odleti kakšna pika preveč v eter; dobro, da še nimamo neprofesionalnega monitoringa.
Na 30m ni velikega povpraševanja. Še dobro, preden se preselim na 20m, malo telovadim. Hm, tudi poleti sem trd, torej ni kriv mraz, pač pa leta, hi Parkrat pokličem brez uspeha, potlej se pa malo zapeljem po bandu. Brez težav prikličem N1ZZ; lep signal ima, 3 el yagica in kW naredijo svoje. Pa tudi mojih 7W (toliko sem jih nameril doma) ni od muh, ravno tako me sliši za 599. Pohvalim se, da imam pač visoko postavljeno anteno - 6m na 1475m podlage. Dan ni presenečen, ko mu povem, kaj počnem na vrhu griča, očitno pozna SOTA program. Ohrabren z »new one« še malo vrtim VFO, ko logiram še UK8, EK in OY, je tudi ura, ki sem jo odmeril za aktivnost, odbila.
Vrneva se po isti poti. Na parih mestih se je zemlja odtajala in steza je prava drsalnica. Nič se nama ne mudi, zato jo lepo počasi mahava v dolino. Prelepo se imava, da bi si zdaj privoščila kakšen zvin.

Nad kočo naju še zadnjič pozdravi Krnova druščina in Mrzli vrh

Slika

pa Vrh nad Škrbino

Slika

Lepo je bilo, še parkirišče je temu primerno

Slika

73 es cu Jurij, s57x

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/JA-040 Kobilja glava

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Ja, lepo ... še posebno zdajle, ko lepe jesenske barve zunaj odnašata sivina in dež.
Jure S57XX

Odgovori