S5/JA-005 Razor

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/JA-005 Razor

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

V službi mi je končno uspelo izvrtati en dan dopusta, saj se ženi dopust izteka in je potrebno proste dni izkoristiti še za kakšno planinsko turo.
Že od lanskega leta sva imela na dolgu Razor, ki se nama je takrat nekako izmuznil.
Tudi danes zjutraj ob 4.00 ni kazalo preveč obetavno saj je ob odhodu od doma voda še vedno škrebljala po žlebovih. Kljub temu sva odpeljala proti Mojstrani in naprej v dolino Vrat. Že po poti se je vreme malo izboljšalo samo hribi so imeli v glavnem oblačne kape.
Pred Aljaževim domom plačaš parkirnino in zapustiš udobje na štirih kolesih. Do Pogačnikovega doma na Kriških podih sva se odpravila po poti čez Sovatno. To je najbolj direkten dostop do koče in zanj naj bi se porabilo cca 4ure hoje. Midva sva hodila pol ure manj. Imela srečo, da je sonce posijalo skozi meglo samo na obroke tako, da zaradi njega ni bilo kakšen hude vročine. Slaba stran tega ugodja je bil zelo slab razgled, še posebej na Kriških podih, ki so se občasno povsem zavili v meglo.
Od Pogačnikovega doma na Kriških podih se najprej malo spustiš nato pa nadaljuješ po melišču do stene, kjer se pot prične vzpenjati. Najprej čez plošče (jeklenice in klini) nato pa preko strmih pragov, ki so kar dobro zagruščeni. :? Ta del poti je precej slabo markiran, in ker obiskovalci niso pozorni je na celem pobočju kar nekaj variant - stez in potk, ki se včasih tudi čisto slepo končajo pred kakšno gladko ploščo. :o :? Zato je potrebno biti kar pozoren, da ne zaideš v težave saj je zaradi grušča precej velika možnost, da zdrsneš.
Pot te pripelje do sedla med Razorjem in Planjo. Na sedlu se pot prevesi in nadaljuje naprej v smeri Prisojnika in Vršiča. Tik pred robom sedla pa se odcepita poti. Desna vodi proti Razorju leva pa proti Planji.
Pod do vrha Razorja tehnično niti ni zahtevna saj je brez jeklenic in klinov. Potrebno pa je biti enako pozoren kot v spodnjem delu saj je tudi skala enaka - zagruščena, markacije pa so tudi potrebne obnove. :cry:
Prostora na vrhu ni v izobilju tako, da za KV v glavnem pride v poštev vertikalka saj kakšnih dolgih žic nimaš kam raztegniti. Megla pa največkrat ni dovolj gosta, da bi vanjo zabil žebelj za vrvico. ;)
Na vrhu naju je nekaj časa celo grelo sonce vendar kašnega širnega razgleda kljub temu ni bilo. Samo občasno, se je tako za vzorec, naredilo okno na Kriške pode in v dolino Soče .
V dobre pol ure dela sem uspel narediti petnajst vez. Če bi imel na razpolago več časa bi z novim vrhom verjetno osrečil še koga. Andrej in Dejan - hvala za spote.
Opremo sem pospravil in na brzino zmetal v nahrbtnik saj sva se hotela povzpeti še na Planjo in ČE bo vreme popoldan ugodno za zaključek še na Stenar. Žal sva se na Planji zamudila precej dalj časa, kot pa sva planirala saj sva na poti naletela na živo oviro. Ovira je bila v obliki kozorogove družine, ki se je pasla točno na poti. Mladiči še sesali pri materi in uganjali vsakovrstne akrobacije zato jih nisva želela motiti in sva raje čakala, da se pooooočasi umaknejo sami. Prizori so bili enkratni, samo slika je bila bolj meglena :lol:
Vračala sva se mimo koče in ko sva prispela na sedlo med Bovškim Gamsovcem in Stenarjem sem še vedno preračunaval, ali se mi aktivacija Stenarja izide. Račun je pokazal, da, če se zadeve lotim sam (žena me počaka na sedlu ali pa sama nadaljuje sestop) v najboljšem primeru vse skupaj zaključim tik do noči. V tem primeru bi imel na razpolago za aktivacijo vsaj pol ure dela na vrhu. Za takšne ekspresne variante pa po celo dnevni hoji tudi sam nisem bil preveč zagret, zato bo Stenar počakal na boljše čase.
Je bil pa nato sestop bolj uživaški saj je bilo časa dovolj in sem se lahko do sitega nagledal vseh detajlov severne Triglavske stene :) .

S56JAZ

Odgovori