S5/JA-009 Rjavina

Moderator: s58r

Odgovori
s56jaz
Prispevkov: 50
Pridružen: 19 Jun 2008, 00:34

S5/JA-009 Rjavina

Odgovor Napisal/-a s56jaz »

Ker je bil napovedan vroč dan sva se z mojo YL odločila za vrh, ki ima dostop čim več časa v senci.
Izbrala sva Rjavino - vzhodno Triglavsko sosedo.
Dostop:
Jesenice- Mojstrana, kjer skoraj v centru vasi zaviješ levo po ozki cesti proti Radovni. Na vrhu prevala poiščeš odcep, ki vodi desno v dolino Kot ( označeno). Po cesti vsaj dva km do parkirišča. Pot je lepo markirana in poteka najprej skoraj po ravnini v dnu doline nato pa se prične vzpenjati skozi gozd po levem bregu. Po približno uri hoje prideš do odličnega studenca z mrzlo vodo. V sušnem času je to zadnja voda pred Staničevo kočo. Letos pa je snega še dovolj in za vodo tudi višje ni takšen problem. Malo nad studencem prideš nad gozdno mejo, prečiš grapo in po desni strani grape pričneš malo bolj strm vzpon proti velikemu balvanu, ki ima fletno ime - debeli kamen. Večina pristopnikov ima tukaj drugi počitek. Od debelga kamna nadaljueš po melišču proti - Peklu :twisted:. Malo nad prevalom, ko se strmina unese prideš do odcepa, kjer levo zavije plezalna pot na Rjavino. Do sem rabiš kakšne tri ure. Plezalna pot je v vrhnjem delu zelo strma in na določenih mestih izpostavljena vendar dobro opremljena z klini in jeklenico tako, da za izurjene planince ni večjih težav. Po približno slabi uri vzpona prideš do škrbine kjer se z desne priključi pot, ki pripelje od Staničeve koče. Sledi še krajši spust po dveh zajedah, ki sta na gosto nabiti z klini in se mimo dveh oken v dvajsetih minutah povzpneš na glavni vrh Rjavine. Rjavina ima namreč dva vrhova, ki ju loči že prej omenjena škrbina. Za dostop sva iz doline potrebovala tri ure in tričetrt.
Sestop sva opravila po isti poti do škrbine nato pa nadaljevala preko nižjega vrha in naprej proti Staničevi koči ter od tam nazaj v dolino Kot.
Dostop iz Kota je tudi eden izmed najlažjih dostopov na Triglav ni pa tako oblegan, kot iz doline Vrat.
V prevem delu dostopa je bilo v dnu doline zelo soparno in malo je majkalo pa bi utonil v lastnem švicu :x . Očala mi je popolnoma zalilo :geek: . Zadnja ura po plezalni poti pa me je skoraj zeblo saj je pričel vleči lahen vetrič midva pa globoko v senci. Tudi na vrhu sonca na pogled ni bilo kaj prida saj so se iz južnih pobočij vseskozi preganjale megle. Samo ta, da sonca ni bilo je bila bolj bosa - mene je ožgalo, da sem bil zvečer tak kot dvakrat kuhan rak :? :lol: :oops: .
Prostora za postavitev anten je na vrhu dovolj, saj je vrh razpotegnjen in na južno stran se bolj počasi prevesi.
Aktiviral sem 433, 144, 50 in 28MHz. Za 50 in 28Mhz sem uporabil povsem novo anteno katero sem v dobre pol ure sestavil in za silo umeril prejšni večer ob 22 uri :D . Antena je vertikalka z tremi radiali sestavljena iz koncev odpadne žice in enega PL konektorja. Dolžine elementov spreminjaš z avtomobilskimi ploščatimi konektorčki ( so bili tisti hip najbolj pri roki). Anteno dvignem z mojo staro PRAVO ribiško palico, ki je dolga dobre dva metra. Prednost te palice je samo v tem, da je resnično zelo lahka in se zložena lepo pospravi v nahrbtnik zraven HB9MTN antene. Za postavitev pa rabiš tri malo večje kamne in nobenih sider :P . Naredil sem 7 vez na 50MHz in dve na 28Mhz. Na tem bandu bi sigurno naredil še kašno postajo saj sem jih kar nekaj zelo lepo slišal samo moja YL se je naveličala čakanja in QRM z njene strani se je močno povečeval zato sem iz previdnosti pač :? moral pospraviti. Bom moral nekaj poštudirati kako bi eno uro lahko neopazno raztegnil :twisted: .
Lepa in kar zahtevna tura, ki se mi je zvečer kar zavlekla saj sem takoj po prihodu domov dobil klic iz službe in namesto hladnega tuša na opečeno bučo sem dobil še 4 nadure ter nato namesto sodelovanja v AA še 13ur v nedeljo - huraaaaa :mrgreen: . :evil: :?
Se slišimo z naslednjega vrha.

S56JAZ

S53MN
Prispevkov: 157
Pridružen: 19 Avg 2008, 21:32

Re: S5/JA-009 Rjavina

Odgovor Napisal/-a S53MN »

Lepo, Marjam, izgleda, da bo to moja prva plezalna tura, če hočem še letos it na Prisank po Hanzovi :)

Lepo si to opisal :)
73 de Andrej - S53MN

Odgovori