S5/CP-013 Tošč

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57xx »

No, pa je izkazalo, da je bila tokrat "trinajstica" v številko vrha zame kar srečna. Zjutraj malo poležim, saj mi nekaj čudno zvoni po glavi. Ob pogledu na termometer sem slabe volje, saj mi ta pokaže, da je zunaj že 21 stopinj - ob pol šestih zjutraj :cry: . Danes bo pa vroče, si mislim. Zložim nahrbtnik in se z avtom odpeljem prvi del poti proti, ki me bo pripeljala na Tošč. Tošč je najvišji vrh v grebenu, ki poteka na zahodu nekako od vasice Sela in se nadaljuje preko Malega Tošča in Gont proti Grmadi. Severna in južna pobočja so precej strma, zato sat praktično le dve možni poti dostopa - z vzhoda ali zahoda.

Meni je vsekakor bližja in ljubša varianta s Sel. Iz Škofja Loke jo mahnem po dolini potoka Hrastnica. Večji del poti je asfaltirane. Makadam, ko naletim nanj, je pa obupen. Dobro so vidne posledice zadnjih deževij a očitno nikogar ne motijo. Izhodišče je križišče, ki je na karti označeno s koto 699. Mahnem jo po poti proti cerkvici Sv. Jedert, kjer se moram kar malce potruditi, da najdem stezo, ki me usmeri proti vrhu. Šele cca 100m nad cerkvico najdem prvi kažipot. Po stezici se vidi, da s te smeri Tošč ni ravno najbolj oblegan hrib, saj je stezica ozka. Pot sama ni nič posebnega, tudi nobenih pravih razgledov ni - po eni strani zaradi obupne sopare, po drugi pa zato, ker večji del poteka po gozdu. Speljana je po grebenu ali tik pod njem in je dokaj strma in rado drsi - tudi sedaj, ko je popolno suha. Največ problemov imam z zatikanjem v veje, saj se te precej nizko spuščajo nad stezo. Na momente imam občutek, kot bi šel po kolenih na Brezje, ne pa na Tošč :twisted: .

Ura hoje, kjer na momente zaradi sopare diham skoraj na škrge, me pripelje na vrh, ki ima kar nekaj udobja - lesene klopce. Tudi vrh je en sam greben, širtok le kake tri metre, k sreči pa poteka v smeri, ki je ravno pravšnja za postavitev dipola. Ker sem na vrhu prej, kot sem načrtoval, najprej pogledam po bandu in najdem Miloša S53X/p, ki že veselo niza zveze. Postavim se nekoliko više, okrog 7035 in pričnem klicati. Ni nobenega pravega odziva. Očitno res vsi poslušajo zgolj na 7032. Skok na 2m, dve zvezi in nazaj na KV. Miloš je končal, zato z veseljem zasedem prosto frekvenco in zabava se prične. Vmes na FM-u ujamem Miloša S57D/p, a zvezo kompeltirava kasneje, ko je na vrhu.

Skozi slušalke vse pogosteje slišim bližajoče grmenje, prasketanje na bandu pa me opominja, da se bo potrebno z vrha pobrati. Izgleda, da je Tošč kar zanimiv za strele - vsaj kar se da sklepati po nekaj razstreščenih drevesih ob poti. Škoda, da se je tako zasukalo, saj sem tokrat s sabo vzel tudi mikrofon. Pa drugič. Pospravim KV opremo in na UKV-ju naredim še dve zvezi. Ko pa se pričenja statika slišati tudi na ročni postaji se odločim, da bo za danes dovolj in jo mahnem proti avtu.

Pri vožnji proti domu ugotovim, da sem imel srečo, saj je vse naokrog močno deževalo, le jaz sem ostal suh. Ekspedicijo zaključim z 66CW in 5FM zvezami.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57xx »

No, pa mi je le uspelo – po mesecu in pol abstinence in še na petek 13-ega. Tokrat so se zadeve le poklopile.

Tokrat se Tošča lotim iz smeri Gont. Iz Loke se peljem proti Sori, tam zavijem desno v smer Katarine in izhodišča še za en SOTA vrh – Jakob. Malo naprej od gostišča Legstja nas kažipot usmeri desno proti Tošču, Grmadi in kmetiji odprtih vrat, ki pa to ime zasluži zgolj preko vikendov. Asfaltna cesta na začetku postane kmalu dokaj slab makadam, pa še krepko pokonci se postavi. Vidi se, da so cesto širili, a je zadeva ostala nekje na pol, potem pa narava naredi svoje.

Slika

Avto pustim malo nad kmetijo, kjer me pozdravi smerokaz. Opremo na rame in gremo. Pot je lepo uhojena in označena, tako da moraš biti že kar posebnež, če hočeš zaiti. Večinoma je kopna, le tu in tam so še ostanki snega, ki so ga pohodniki in vreme do dobra zgladili.

Slika

Kakih posebnih razgledov ne boste deležni, saj poteka pot po gozdu. Le tu in tam se odpre pogled v smeri grmade in naprej proti RG-ju.

Slika

Na vrhu piha, zato ni kaj razmišljati. Utaborim se na spodnji klopci. Najprej preverim, če je Robert še na Lubniku, pa je očitno že ušel v dolino. Škoda. Zemlja je odtajana, zato gredo »ta močni« klini z lahkoto vanjo. Ob 1102 GMT sem v luftu. V prvi minuti naredim obvezno kvoto, nakar se za malenkost umiri. No, ko je Milošev spot priletel na SOTAWatch, se je standardna zabave začela. Hvala Miloš! V glavnem stari znanci, le par novih znakov. Počistim sedmico in ob menjavi antene pogledam malo bolj resno na UKV. Tam je tema, zato nazaj na KV. Na 30m se hitro ustavi, zato ponovno na 2m. Oglasi se na pol prebujeni Dejan. Na kocu se bo izkazalo, da je bila to edina UKV zveza. Še par zvez na 30m, nakar sledi ponovni skok na 2m in nato na 20m – oboje brez uspeha. Pa nič. Bomo pač zaključili po eni uri, tudi hladneje je postalo, ker se je sonce skrilo za oblak. Še par besed z drugimi obiskovalci vrha in počasi proti avtu.

Slika

Spust je bil bolj zoprn, kot sem sprva mislil. V dveh urah se je vrhnja plast zemlje odtajala, tanko blato pa je na zmrznjeni podlagi prav presneto podobno ledu. Skratka, počasi in po pameti.

K sreči je pri avtu dovolj snega, da očistim blatne gojzarje, brez uspeha preverim odprtost vrat na kmetiji, ki se ponaša s tem imenom in jo odmaham proti domu.

Slika

Imam občutek, da je pot s te smeri dosti bolj prijetna, kot s smeri Sv. Jederti (Sela), kjer sem hodil prvič. Je pa dostop do izhodišča dosti bolj zoprn. Vsekakor odsvetujem v kakem snegu, če nimate štirikolesnega pogona.

Še klik za več slik ...
Zadnjič spremenil s57xx, dne 15 Feb 2009, 06:25, skupaj popravljeno 2 krat.
Jure S57XX

s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57x »

Jure, OC, kaj se skriva za: Slika? Slika, ki je ni...ja, meni se to vsakič zgodi, potem pa popravljam... mislim da takrat, ko pomotoma kliknem Kopiraj mesto povezave :oops: .

Jurij, s57x

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Ej, k vragu tale Google album :evil: . Včasih se obnaša tako, drugič ponovno malo drugače. Mislim, da je slika preširoka. Pokončne pridejo skozi. Bom zbrisal in naložil manjše slike. Mislim, da so vse manjkajoče na albumu ...
Jure S57XX

s56ubs
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 Dec 2008, 16:24

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s56ubs »

Tudi jaz sem danes "napadel" Tošč in videl tisto mojstrovino s "šparanjem" barve, žal pa je gps ostal v avtu, tako, da nisem mogel preveriti ali morda pomeni 1km višine :oops: .Glede na višino samega vrha je malo sumljivo.

L.p. Miran

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Tako, sedaj bi tudi slike morale biti tam, kot je prav. Sem popustil in raje spravil na Slikomat.

Ja tistih 1km bi lahko bilo 1000 mnm kljub temu, da ima človek občutek, da bi potem vrh moral biti višji ... :?
Jure S57XX

s56ubs
Prispevkov: 4
Pridružen: 24 Dec 2008, 16:24

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s56ubs »

Hoj,

še enkrat obujam temo oz. komentiram tisti skrivnostni "P" na bukovi veji.Ob nedeljski aktivaciji Pasje ravni sem prav takšen "P" opazil tudi v naselju Črni vrh, z dodatnim komentarjem "žig",kar me je pognalo v raziskovanje s pomočjo strička Googla. Skrivnostni "P" verjetno ni statične narave (parkirišče), ampak je verjetno oznaka za Polhograjsko planinsko pot, katera vijuga po teh krajih.

Lep pozdrav,

Miran

S53MN
Prispevkov: 157
Pridružen: 19 Avg 2008, 21:32

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a S53MN »

s56ubs napisal/-a:Hoj,

še enkrat obujam temo oz. komentiram tisti skrivnostni "P" na bukovi veji.Ob nedeljski aktivaciji Pasje ravni sem prav takšen "P" opazil tudi v naselju Črni vrh, z dodatnim komentarjem "žig",kar me je pognalo v raziskovanje s pomočjo strička Googla. Skrivnostni "P" verjetno ni statične narave (parkirišče), ampak je verjetno oznaka za Polhograjsko planinsko pot, katera vijuga po teh krajih.

Lep pozdrav,

Miran
Imaš prav, tu je opisana Polhograjska planinska pot.

Prijeten 18-urni sprehod :)
73 de Andrej - S53MN

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Ja, tudi sam sem kasneje to ugotovil ;)
Jure S57XX

Odgovori